| Vetereanu69 a întrebat:

Am si eu un laptop HP Compaq Nc6220 si are unele probleme am bagat windows xp service pack 2 (2002) si dupa ce am instalat driverul video (Intel(R)Graphics Media Accelerator for Mobile ) a inceput sa mearga putin mai greu oare sa fie de la driver video sau de la procesor nu imi dau seama sigur vreau raspunsuri bune de la cineva care se pricepe bine sa-mi spuna sigur pentru ca am vazut ca un procesor pentru un astfel de laptop costa de la 300 lei in sus si nu prea imi convine sa dau acesti bani mai bine mai pun si imi iau ceva nou! Multumesc Anticipat.

5 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Prietene windows xp SP2 este foarte vechi, nici numai este suport pentru el, iti recomand ca macar sa instalezi SP3 care ma rog de-acum nici el nu o sa mai aiba suport.
PS: da procesorul nu este cine stie ce insa pentru windows xp ar trebui sa functioneze cum trebuie si de schimbat este mai complicat in sensul ca depinde ce placa de baza ai si ce tip de procesoare suporta si faza este ca si memoria RAM este foarte mica si placa fiind integrata mai vrea si ea din memorie iar la aplicatiile din ziua de azi nu le mai ajung 512MB de RAM, fie ele si pe windows xp unde un minim decent este 1GB.

| Vetereanu69 explică (pentru al3xander):

Pai si ce pot face sa bag windows 7? sau sa schimb dirverul video?

| al3xander a răspuns (pentru Vetereanu69):

Windows 7 in niciun caz, ai memoria RAM foarte mica (pentru windows 7 minimul pe x86 adica 32 de biti este 1GB de RAM insa si asa merge greu). nu stiu ce sa zic, in primul rand ar fi bine sa instalezi SP3 si driverele originale pentru el le gasesti aici http://h20000.www2.hp.com/......eIndex.jsp
e vechi laptopul tu imagineaza-ti ca eu acuma am deschis la chrome numai tab-ul cu pagina asta si imi ia 324 de MB de RAM si tu daca ai in total 512MB de RAM iti dai seama cum va merge
PS: s-ar putea ca laptopul tau suporta pana la 2GB de RAM (2 module de 1GB) si iti recomand sa iti cumperi 2 astfel d placute sau macar una de 1GB si iti ajunge
detaliile le-am gasit aici http://www.crucial.com/......rades.html nu stiu cat de adevarate sunt insa incearca sa te documentezi mai mult

| Vetereanu69 explică (pentru al3xander):

Boss am 1 gb ram nu 512.

| al3xander a răspuns (pentru Vetereanu69):

Scuze am vazut la detalii ca ai 512MB, http://wiki.archlinux.org/index.php/HP_Compaq_nc6220
imi fine ar trebui sa mearga bine doar ca placa video este foarte veche, este integrata si isi ia din RAM pana la 128MB. incearca sa vezi starea HDD-ului cu programul asta http://hddlife.com/eng/downloads.html