| DanyBv a întrebat:

Am si eu un stick TDK TF090 8 GB.
Cand dau la properties imi arata ca am 7, 45 GB liberi si daca vreau sa bag un film MKV de 5, 71 GB imi zice : Fisierul '...' este prea mare pentru sistemul de fisiere destinatie.
Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| razvanlost a răspuns:

Cel mai probabil sticul e formatat ca FAT32 si poti pune doar fisiere de maximum 4 GB pe el.

Ca sa mearga trebuie sa-l formatezi ca NTFS. Daca ai Windows urmeaza pasii:
1. Baga stickul si da click dreapta, Properties pe el din My Computer
2. Te duci la tabul Hardware, selectezi USB Device si dai Properties din nou
3.Te duci la tabul Policies si selectezi a doua bulina (Optimize for performance)
4. Dai OK, OK, apoi dai click dreapta din nou pe stick din My Computer si dai Format
5. La File system selectezi NTFS
6. Sa ai grija sa dai Safely remove hardware de fiecare data cand il scoti, nu sa-l tragi direct din PC, de acum o sa poti copia si fisiere mai mari de 4 GB.

1 răspuns:
| addyy77 a răspuns:

Formateaza stick-ul. fa-l ntfs.