| Skarr a întrebat:

Am superlux e205u si cand bag castile in el se aude un bazait. Daca le bag in PC direct nu se aude dar imi trebuie sa le bag in microfon pentru ca pot da sunetul mai tare din microfon. Se aude bazaitul cand nu fac nimic adica nu cand ma uit la un video sau ceva. Il mai apuca random sa bazaie

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate ca mufa de la PC sa fie cu 4 sectiuni si la microfon cu 3 sectiuni. Sau invers. Nu stiu ce mufa ai la casti! Poate ca mufa de la casti este cu 4 sectiuni sau cu 3!

| Algo098 a răspuns:

Ar putea fi eliminat acel bruiaj de un electronist care se pricepe. Poate fi si o legatura la masa prost implementata, deci trebuie sa fie un defect de proiectare a microfonului, nu are ecranare corespunzatoare si capteaza semnale parazite chiar prin cablul castilor. O solutie ar fi sa se puna in paralel cu intrarea castilor cate un condensator pe fiecare canal, de exemplu 100nF pe fiecare canal. Nu am microfonul respectiv ca sa pot vedea de la ce e acel bruiaj. Pot fi si alte cauze, dar oricum e din constructia microfonului.

| Skarr explică:

Ok aparent cand apropii telefonul de microfon bazaie din ce in ce mai tare.

| Skarr explică:

Sau langa cablu