| Mazarro a întrebat:

Am temperatura la procesor de 54 grade C. Este bine sau rau? p.s : am laptop

Răspuns Câştigător
| ThinkSTR8 a răspuns:

Salut, la laptop e o temperatura normala. La pc de exemplu, temperaturile sunt mai mici, dar si racirea e pe masura, pe cand la laptop un 54 de grade e normal, nu trebuie sa iti faci griji. Dar daca totusi vrei o temperatura mai mica, iti recomand in standcooler. happy

22 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Si eu tot cam aceeasi temperatura o am in laptop, este ok.

| ionuttemeri a răspuns:

E o temperatura foarte normala si la laptop si la pc stai linistit

| nuarde a răspuns:

54 de grade este mult pentru un laptop. Este exagerat de mult. Primul lucru pe care trebuie să-l faci este să instalezi DiskDefrag de la Auslogics, îl instalezi cu incredere, apoi instalezi ccleaner (asta daca nu e deja instalat ) apoi instalezi System Explorer. Prima data ștergi cu ccleaner tot ce trebuie să ștergi, apoi defragmentezi hardul, vezi că ai opțiunea de a deframenta și optimiza sistemul tu pe aceasta o vei bifa, apoi intri in System Explorer și te uiți acolo atent să vezi ce consumă mult proceosr iar la fiecare process vei avea și permisiunea de a căuta pe net căt e de sigur acel process asta in cazul in care ai dubii. Dacă totul este in regulă. Închizi pc-ul apoi îl deschizi, dacă iar stă proceosrul in 54 de grade, mergi frumos cu el la un service de lapopuri și îl cureți frumos de praf, schimbi pasta la processor dacă e cazul, și stai acolo cu ăla să-ți schimbe toate acestea, nu-ți lăsa laptopul acolo căci această operațiune durează juma de oră și costă cam 20 de ron, comparative cu un laptop care costă 500 de euro eu zic că se merită o investiție de 20 de ron acolo. Am uitat să specific faptul că după ce verifici procesele și totul este in regulă abia atunci poți trece la pasul cu service-ul! Dacă mai dorești informații mă anunți și te pot indurma!

| Elektro a răspuns (pentru nuarde):

Cum naiba sa sa spui ca 54 de grade sunt exagerat de multe pentru un laptop? Abia de am atat in idle la PC, nu mai zic de laptop in care ating si 80 de grade si cu cooler.Inseamna ca ar fi trebuit sa nu il mai am de mult.Si daca ma poti lamuri cu ce m-ar ajuta ccleaner si diskdefrag la temperatura procesorului.Ar fi fost culmea sa ii spui sa se duca la un anumit service (la care probabil ai fi lucrat tu)

| nuarde a răspuns (pentru Elektro):

Eject! Latră la altă masă!

| Elektro a răspuns (pentru nuarde):

Ma asteptam la un asemenea raspuns inteligent din partea ta. Daca esti asa inteligent de ce nu imi explici si mie ce te-am intrebat?

| nuarde a răspuns (pentru Elektro):

Eject mă de aici! Dacă tu spui că 80 de grade este o temperatură bună pentru un processor, atunci află de la mine că nu am ce discuta cu toate găștele! Și dacă tu vrei să latri totuși, latră în altă parte, chiar nu vreau să-ți citesc dobitociile tale infantile și de doi lei! Auzi la tine, 80 de grade la un processor e o temperatură normală! laughing De asta vi se strică pc-urile imediat! laughing De băgători in seamă ce ești! laughing

| Elektro a răspuns (pentru nuarde):

Cand dracu am spus eu ca e temperatura buna nu stiu.Am spus ca 54 e normala.Vad ca ai probleme serioase cu vederea sau poate nu ai cum sa te mai aperi.Si apropo la 80 de grade se strica daca sta mult timp ca altfel nu as mai fi avut laptop.Procesoarele sunt facute sa reziste pana la o anumita temperatura.

| nuarde a răspuns (pentru Elektro):

Da mă da, am probleme cu vederea! Hai baftă! Mergi și plictisește pe alții! Mai ești și mincinos, după ce că eșți varză! laughing

| Elektro a răspuns (pentru nuarde):

Cred ca esti chiar prost si nu ai ce cauta aici.In primul rand da-mi mie copy paste unde am scris eu ca e normala temperatura aia.Esti tu inteligentul lumii si cel mai priceput si te plictisesc atunci ce dracu cauti pe TPU? (ca sa le spui oamenilor sa se duca la service degeaba?). Dovedeste-mi tu ca ai dreptate si arata-mi unde am scris eu ca e normala.

| pupu2012 a răspuns (pentru nuarde):

Copilas eu am mereu 80 de grade si nu are nici o problema, este o temperatura buna pentru un laptop, iar 54 de grade este perfect, iar cu replicile astea de eject ma se vede clar ca joci metin sau pe rss. daca nu sti nu te mai baga si du-te si joaca metin fa-ti level la caini.

| Elektro a răspuns (pentru nuarde):

Daca esti atat de inteligent si priceput si te plictisesc ce dracu cauti pe TPU? (ca sa le spui oamenilor sa mearga degeaba la service?) sau dovedeste-mi tu ca ai dreptate, da copy&paste unde am scris eu ca e normala.Pot sa pun pariu ca tu nu citesti nici 3% din ce scriu(sau poate nu sti sa citesti). Apropo: daca scrii cu diacritice nu pari cu nimic mai inteligent.

| Elektro a răspuns (pentru Elektro):

Si normal ca TPU nu posteaza raspunsurile cand le trimit si dupa cateva minute pune 8

| nuarde a răspuns (pentru pupu2012):

Fetiță mică mergi la altă masă! Nu am obiceiurile tale să joc metin! Deci dispari că plictisiești lumea! laughing

| nuarde a răspuns (pentru Elektro):

Tu te-ai băgat cu mine in seamă păpușică mică! Ai uitat? Mincinosule! Mergi și cerșește bătaie in altă parte! laughing Deci, mincniosule dispari de aici!

| pupu2012 a răspuns (pentru nuarde):

Alta replica, si de fapt nu plictisim lumea, doar zicem adevaru, iar tu duci in eroare lumea, si metin stiu de el de la toti tarani si cocalari pe care ii stiu (din pacate) si dupa cum vorbesti asa se vede, ca joci metin.

| Elektro a răspuns (pentru nuarde):

In primul rand tu esti singurul care minte aici.In al doilea rand, mi se pare normal sa ma bag in seama ca poate Mazarro chiar credea aiurerile tale.In al treilea rand "cerșește bătaie" - tu esti singurul care merita bataie de aici cu expresiile tale de doi lei dupa care pot sa imi dau seama foarte clar de cultura si varsta ta.In al patrulea rand daca esti prea inteligent du-te pe forumuri gen rst, hackforums, skullbox si da sfaturi, TPU e prea iertator, ar trebui sa iti fac report pentru prostie excesiva si sa iei ban.

| nuarde a răspuns (pentru pupu2012):

Hai mă mergi și minte pe alții cu proceosorul tău de 80 de grade! Tu ești o fetiță mincnioasa care te bagi in seamă cu bărbații și cerșești atenția! Nu te mai băga in seamă cu mine, mai ales dacă minți! Mama lui de bios! laughing

| nuarde a răspuns (pentru pupu2012):

Păsărică mică, incearcă să nu mai abordezi barbați pe TPU. Te faci de răs! Chiar nu vezi ce id ți-ai ales? Imi e rușine mie că am putut să bag un specimen ca tine In seamă! Tu chiar nu vezi ce id ți-ai ales pentru TPU? laughing Ești o păpușică mică și disperată după atenția mea!

| Duucu a răspuns (pentru nuarde):

54 e mult pentru laptop? Doar informatician să te faci...

| nuarde a răspuns (pentru Duucu):

Da mă, e mult pentru un laptop! 54 de grade e mult! Sau vrei și tu să-mi cerșești atenția? laughing Nu-ți mai da cu părerea aiurea, că ești pe dinafară la capitolul pc-uri. Asta ca să nu zic că ești slab dotat pishologic! Și încearcă să nu mai folosești cuvinte pe care nu le înțelegi, risți să devii penibil!

| pupu2012 a răspuns:

Mazarro, la 54 de grade e ok temperatura, iar nuarde daca chiar nu sti despre pc-uri te rog nu te mai baga, esti praf, du-te si joaca metin si nu te mai baga eu am laptop si am 70 grade la procesor, si nu am nici o problema, si programele alea ccleaner, si ce ai mai zis tu acolo nu are treaba cu temperatura