| xhaxor a întrebat:

Am un accer aspire 5536, si pe everest imi zice ca temperatura procesorului e de 92 Grade Celsius. Cred ca e cam mare, cum as putea sa o micsorez, sau e ceva de facut. Daca as micsora voltajul procesorului din bios ar scade temperatura? Carcasa laptopului e cam incinsa in zona butonului de aprindere, daca pun mana sub el chiar frige.

Răspuns Câştigător
| LeMotán a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa umbli la voltaj. Temperatura e intr-adevar cam mare, dar se poate rezolva.
1. Evita sa tii laptopul in pat sau pe suprafete neregulate care nu permit aerului sa circule pe sub el.
2. Curata coolerul de praf. Daca nu te pricepi, mai bine apeleaza la un prieten sau la un service, pentru ca poti strica ireversibil anumite componente (placa de baza, procesor, etc.).
3. Cumpara-ti un cooler extern (stand).
4. Cand il tii in priza, scoate-i bateria, pentru ca ea produce cea mai multa caldura.
5. Daca tot sunt probleme, schimba si pasta termoconductoare de la procesor. Iti recomand una pe baza de argint (ex. Arctic Silver, se gaseste la www.emag.ro). Scade temperatura cu 10-12 grade.

P. S. Verifica si cu alt soft temperatura (ex. Core Temp, Real Temp, SpeedFan), pentru ca e posibil ca Everestul sa nu afiseze bine. Bafta!

5 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Imposibil, everest varza, daca temp procesorului era de 92 de grade celsius se inchidea de mult orice placa de baza si orice brand de placi de baza isi iau ca protectie o temp sub 85 de grade, schimba coolerul, pasta termoconductoare, daca temperatura la proc atinge 85 de grade celsius laptopul se inchide instantaneu.

| LeMotán a răspuns:

@kylexy - la faza cu Everest iti dau dreptate, dar la temperatura maxima sa stii ca difera foarte mult de la procesor la procesor. De exemlu laptopul in cauza are un procesor Athlon X2 care suporta o temperatura maxima de 71 grade C. De exemplu un Intel Pentium M, care se foloseste tot la laptop-uri duce pana in 100 grade.

| filiblox a răspuns:

Desigur ca se poate. Cumparati un alt cooler, dupa ceva timp nu mai functioneaza atat de bine ca la inceput asa ca trebuie sa il schimbi. eu am schimbat destule coolere pana acum laughing Te duci frumos la magazin si ceri cooler pentru " si spui marca procesorului " GooD Luck "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte foarte mare. poate ai probleme cu cooler-ul. inca unpic si ti se arde... 92 de grade e f mult.imediat poti sa faci mancare cu el laughing

| xhaxor explică:

Mda... cand il folosesc foarte mult se incinde. ieri imi arata 71 C, cred ca o sa imi fac timp sa il curat de praf, inainte mi se mai stingea din cand in cand, s-ar putea sa fie de la baterie ca nu mai e buna, ma tine doar 5minute