| anonim_4396 a întrebat:

Am un Acer Aspire 5742zg si pe ecran mi-au aparut niste patratele, mi s-a blocat imaginea si in final ecranul mi s-a stins de tot. Laptopul porneste, insa pe ecran nu-mi apare nimic, e stins. Am caut mai multe informatii despre aceasta problema si am inteles ca mi s-a dus placa video, iar aceasta nu se poate schimba decat cu placa de baza.
Este adevarat acest lucru?
Cat costa o placa de baza noua? Un pret estimativ.

8 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Prea mult ca sa fie o optiune viabila. Si da ti-a murit placa video. Vinde pe piese ce ti-a ramas, adica nu prea mult si ia-ti unul nou. Sansele sa gasesti una identica sunt cam slabe, chiar si la acelasi model de laptop exista variatii intre modelele de placi de baza.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Se poate repara la un centru, dar exista o problema Acer se incalzaste foarte tare, nu stiu daca se merita sa inlocuiesti placa de baza. Cumperi acelasi lucru. Cel mai bine il pui la vanzare si iti cumperi altul (dar nu Acer). Se recomanda sa utilizezi sub el un cooler. Cei mai multi renunta la desktop dupa ce isi cumpara un laptop, iar acasa il utilizeaza zi lumina, la fel ca pe un desktop.De aceea se recomanda un cooler, ca sa nu pierzi placa video sau placa de baza. Bafta!

| valentin75 a răspuns:

Il poti desface sa vezi daca ai probleme la sistemul de racire de la procesor, sa nu fie stricat acel cooler, functioneaza variabil? In functie de solicitarile tale! Ar trebui desfacut si curatat! Bafta!

| AK47 a răspuns:

Care ar fi costul unei placi noi (placa de baza, din cate am inteles)? de spuneti ca nu se merita.

| ITdevil a răspuns:

Fii atent: încearcă să conectezi un monitor, un TV sau altceva la laptop, prin porturile VGA/HDMI. Dacă imaginea nu pornește, încearcă să ajungi pe desktop, și să apeși tasta Windows și tasta P simultan, pentru a schimba modul de afișare pentru monitor extern. (Poți încerca această combinație de mai multe ori, sunt mai multe moduri). Dacă poți să vezi (și vei vedea, de obicei calculatorul te va avertiza dacă o componentă vitală e arsă) imaginea pe ecranul extern, atunci monitorul tău este defect.

Placa video se poate schimba ȘI FĂRĂ a-ți schimba placa de bază, căci e dedicată, depinde de cei din service dacă vor face asta. Preț... greu de spus, pe internet n-am găsit nimic. Oricum, nu cred că depășești 400 RON, în niciun caz. Eventual, îi poți întreba pe cei de la service.

| AK47 a răspuns (pentru ITdevil):

Am incercat varianta asta, cu FN + F5. O sa incerc si varianta ta. Mersi.

| K0sti a răspuns (pentru ITdevil):

Aia crezi tu ca se schimba! E dedicata, dar chipsetul e lipit pe placa de baza! Iar un reballing o sa-l tina 1 luna dupa care o sa crape iar si da banii de pomana! Nu mai dati sfaturi aiurea!

| CosmynComy a răspuns:

Da este placa video distrusa! Pretul este de pana in 450 lei...Te duci la un Service de laptop-uri si ei iti vor incalzi placa video dupa care iti va mai merge un timp dar cel mai bine este dupa ce ti-l repara sa il vinzi si sa-ti cumperi Altul