| anonim_4396 a întrebat:

Salut am si eu un Laptop Acer Aspire 5220G. Aseara l-am stins iar dimineata cand m-am trezit am deschis Laptopul dar ecranul era negru nu imi apare absolut nimica pe ecran.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Mergi la service-ul care asigura garantia. Poate sa fie monitorul sau placa de baza. Poti sa il probezi si pe un monitor extern.Atit CCFL-ul (lampa) cit si invertorul se pot schimba fara a fi necesar de inlocuit si panelul LCD.
In general problema provine de la invertorul care alimenteaza lampa. Daca merge pe un monitor extern atunci problema este monitorul. Daca nu merge nici pe monitorul extern atunci problema este placa de baza.

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

In dreapta jos ce scrie pe desktop?
http://www.arel.info/shutUP/2011/11/windows-7-not-genuine.jpg

| SkyDark a răspuns (pentru neluL):

Pai nici nu se aprinde Ecranu imi sta negru cand apas butonul de aprindere.

| neluL a răspuns (pentru SkyDark):

Pai asa spune ca nu se aprinde! Baterie are? Este conectat la 220v? Se aprinde ceva pe el? (led) Ledul de la incarcator este aprins? (daca are)

| SkyDark a răspuns (pentru neluL):

Bateria este bagat in priza ledu imi arata ca e aprins dar ecranu nu se aprinde.

| neluL a răspuns (pentru SkyDark):

Porneste ceva in el? Se aude cooler sau dvd-rw? Se aprine butonul de power?

| SkyDark a răspuns (pentru neluL):

Da se aude totul.

| neluL a răspuns (pentru SkyDark):

Mergi la service-ul care asigura garantia. Poate sa fie monitorul sau placa de baza. Poti sa il probezi si pe un monitor extern.Atit CCFL-ul (lampa) cit si invertorul se pot schimba fara a fi necesar de inlocuit si panelul LCD.
In general problema provine de la invertorul care alimenteaza lampa. Daca merge pe un monitor extern atunci problema este monitorul. Daca nu merge nici pe monitorul extern atunci problema este placa de baza.