| Broadband a întrebat:

Am un amplificator Sony pus pe niste boxe akai si la volum aproape de 80% declanseaza adica se opreste, daca dau volumul putin mai incet pe la 70% porneste din nou..care sa fie problema? are vreo protectie sa nu arda boxele? mentionez ca totul e conectat perfect amplificatorul merge intre 4 si 16 ohm boxele sunt de 8 ohm. amplificatorul se incinge putin la volum peste 50% si tinut cam 2-3 ore asa. daca mai vreti detalii va stau la dispozitie.

5 răspunsuri:
| Broadband explică:

Http://www.kauf.ro/product_images/y/023/SS008A-2011DF__24312_zoom.jpg astea sunt boxele
si asta e amplificatoru http://interium.nazwa.pl/straudio/WZMACNIACZ%20SONY%20TA-F235R%204A.jpg pe spatele boxelor scrie 200w una dar nu au atat cu siguranta cred ca 90w-100w reali nu stiu sigur. statia are 2x40w la 8ohm se aud super bine si tare in casa nu poti da mai mult de 50%.dar daca depasesc cum v-am spus 80% declanseaza.

| Broadband explică:

Ba da puterea boxelor trebuie sa fie mai mare decat amplificatorul ca sa nu le arzi..am zis are 200w rms pe bucata..asa scrie pe spatele lor. stiu ca nu au nici moarte atat dar oricum peste 80w sigur au

| SuicideSilence a răspuns:

Verifica daca difuzoarele "fraca" sau daca filtrele sunt dimensionate corect.

incearca sa pui si alte difuzoare ca sa vezi daca problema persista.

verifica daca finalul face contact perfect cu radiatorul.

| Broadband explică (pentru SuicideSilence):

Difuzoarele sunt noi noute nu freaca nu distorsioneaza deloc. am sa incerc pe o boxa de 15 inch sa vad cum face big grin

| TheFuture a răspuns:

Mda noroc ca ai protectie nu face fata amplificatorul la boxe posibil si eu am avut problema asta am niste boxe sharp 1.20m una si nu mergeau si dupa ce am schimbat amplificatorul merg big grin(imi dau cu parerea poate fi si altceva) sper ca te-am ajutat cu ceva