| dik a întrebat:

Am un bazin cu apa, la care stiu suprafata si adincimea, vreau sa aflu cum pot calculez volumul apei din el?

Răspuns Câştigător
| Tabii. a răspuns:

Pai inmultesti inaltimea cu suprafatatongue

5 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Gândeşte-te care este formula volumului şi care este a suprafeţei. După ce le pui pe ambele pe o foaie vei vedea cât de asemănătoare sunt şi vei putea calcula. Succes!

| alecs871 a răspuns:

Lxlxh asta daca bazinul are fundul drept, si inaltimea bazinului nu variaza.

| OnWeed a răspuns:

Aoleu, daca a-ti pune si voi macar niste probleme mai complicate sa stam sa ne batem capu putin, mie asta imi place la matematica, nu sa copi o formula si gata straight face

Oricum in cazul tau trebuie sa inmulesti suprafata cu inaltimea, dupa cum a zis si @secret.

| costyn162 a răspuns:

Inumltesti suprafata care este L x l cu inaltmea care este h. Si iti da formula volumului unui paralelipiped: L x l x h.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ar interesa sa mi spuneti la o suprafata de 50 metri patrai cu o grosime de 3cm, cata mixtura asfaltica i mi trebuie? tone sau mp?
Mersi mult.