| StefNN a întrebat:

Am un Core2Quad Q6600 de 2.4 si vreau sa imi iau o placa video Nvidia GTX950 Strix OC(http://www.altex.ro/placa-video-asus-nvidia-gtx-950-stri x-gtx950-dc2oc-2gd5-gaming-2gb-gddr5-128bit) dar am auzit ca ar face bottleneck.

Ma gandesc sa imi iau un cooler super pizdos ( http://www.altex.ro/cooler-procesor-cooler-master-hyper- tx3-evo-1x92mm-pwm-rrtx3e22pkr1 ) si sa ii fac un overclock cam pe la un 3.2. Vreau de asemenea sa imi iau o sursa de 500W 80+ BRONZE(http://www.altex.ro/sursa-de-alimentare-aerocool-kcas-ae rokcas-500-500w-12cm-fan-pfc-activ).

M-am gandit la optiunea de a schimba procesorul dar asta ar insemna sa schimb si placa de baza.

Tot in bugetul asta s-ar mai incadra un FX6300 de la amd si o placa de baza la 2 mil, +un GTX 750Ti.

Voi ce ziceti?

5 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Eu zic să îți iei alt pc.
I-ați alt procesor Quad-Core măcar un AMD sau un I5. Și ai să vezi diferneța.

| FlorinCiokan a răspuns:

Nu merge nici unul dintre link-uri.
Daca ai nevoie de componente spune-mi ce componente ai nevoie, un buget, si caut eu pe net si iti dau link-uri.

| StefNN explică (pentru FlorinCiokan):

Deci am core2quad q6600 la 2.4 dar vreau sa ii fac overclock la 3.2 dupa cum am zis cu un cooler CoolerMaster TX3 Evo.
Placa e un GTX950 Asus strix ( 2gb ddr5 128bit)
Sursa e una AEROCOOL KCAS AEROKCAS-500, 500W, 12cm fan, PFC activ
Crezi ca mi-ar face bottleneck?
Cam pe la ce frecventa crezi ca pot da overclock la procesor avand in vedere acel cooler?

| VirtualEinstein a răspuns (pentru StefNN):

Normal ca o sa iti faca bottleneck, cu tot overclockingu' pe care o sa il faci tu. Pacat de placa. Mai bine mergi pe varianta cu GTX + FX

| FlorinCiokan a răspuns:

Nu am cunostinte la asa procesoare.
E un procesor slab nici nu merita.
Eu am prieteni dar daca nu au un i7 nu ii fac OverClock.
Si Coolerul e slab. Nu stiu pe nimeni sa faca oc daca nu are cooler cu racire cu lichid.
Nu merita sa incerci. Lasa-l asa.