| soul2soull a întrebat:

Am un GENIUS SW-HF 5.1 5000
Telecomanda a murit
stie cineva codul pentru folosirea telecomenzii universale?
Sau merge cu o universala?

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Salut.Cauta o telecomanda "desteapta", sunt unele modele ce au functia de "learning" adica pui cap in cap telecomenzile si ea invata butoanele si comenzile ce trebuiesc retinute de la vechea telecomanda.Are si in plus posibilitatea de autodetect adica pornesti tv din buton, apoi telec cea noua la comanda ta va cauta codul din sutele avute in memorie cauta codul necesar si va stinge pur si simplu tv, semn ca acela este codul necesar, tu nu trebuie decat sa memorezi apoi setrea si gata. Unele au comanda de memorare si lock adica daca scoti bateriile nu se sterge memoria cu setarile tale.Asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa cauti o telec de 1 milion lei, nu eu am gasit asa ceva (partea cu memorare la scoaterea bateriilor, o mai scapi etc si se reseteaza si aceasta optiune este super, nu are "learn" insa ma simt f multumit cu ea.Incearca la magazinele de 38 mii, face toti banii si in plus nu investesti decat 5lei nu e mare scofala daca nu ai gasesti codul, si o poti returna sa o schimbi cu alt model, este una dreptunghiulara model ST620 + ce imi merge de minune poate si tie si nu are decat 350 modele de tv in memorie saracuta si la pret de 5 lei si functia de lock, autoscan etc! Bafta si dupa ce ai gasesti corespondenta la tv poti opta pentru una mai scumpa cu afisaj lcd touch screen etc.

| soul2soull explică (pentru traveler):

Mersi de raspuns banu nu e o problema vroiam doar o parere sau cum ai spus tu un model compatibil

| traveler a răspuns (pentru soul2soull):

Cu placere.O zi placuta.