| adi1978 a întrebat:

Am un HDD am instalat windows xp la mine dupa fiecare restart merge din ce in ce mai greu pina cand nu mai functioneaza. am pus HDD pe alt pc iar aici nu sunt probleme

8 răspunsuri:
| skama18 a răspuns:

Reseteaza bios ul pe pc ul tau sau schimba jumperul de pe placa de baza probil e pe 1 cu 2. pune-l 2 cu 3. succes

| adi1978 explică (pentru skama18):

Am scos bateria si i-mi da o eroare CMOS chesum error defaults loaded iar jumperul nu exista daca te referi la mufa de langa baterie pe care scrieCLR CMOS. mufa are loc pentru un singur jumper.Multumesc anticipat

| skama18 a răspuns (pentru adi1978):

Jumprul nu este o mufa... este un dispozitiv care face scurt pe placa de baza.binenteles ca sa mearga, si al toate pc urile e la fel poti sa il pi in doua moduri cum tiam precizat in rasp anterior.resetare bios nu de la baterie.tonguedin setarile biosului

| adi1978 explică (pentru skama18):

Te referi la load defaault setings daca da am facut asta nici un rezultat stiu ce este jumparul numai ca la mine nu este. Este un slot liber doar pentru un jumper Poate te ajuta cu ceva am incercat instalarea xp direct pe calculatorul meu si se blocheaza cand descarca fisierele (trebuie sa apas tasta esc pentru a trece peste fisierul blocat)nu am reusit instalarea asa ca am instalat xp pe hardul meu dar alt pc. Am pornit iarasi pc dupa ce am primit raspunsul de la tine, nu mai apare CMOS chesum error defaults loaded DAR apare pe fond albastru PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA iar dupa binenteles o alta restartare alta eroare win3k.sis.stiu, e praf.

| skama18 a răspuns (pentru adi1978):

Probabi e hdd ul de vina.incearca sa bagi alt hdd si fa windowsul in pc ca sa vezi daca te lasa sal instalezi. daca nu te lasa e de la placa de baza

| adi1978 explică (pentru skama18):

Am schimbat ram.am introdus avira dar dupa instalare merge greu pc -ul l-an dzinstalat si merge bine ce antivirus pot instala sa nu consume multe resurse?

| skama18 a răspuns (pentru adi1978):

Free avast

| Petras1254 a răspuns:

Depinde si de PC capacitate lui de suportare a HDD si eu am unul dar nu am probleme!happy Bafta