| EuSuntStefan a întrebat:

Am un i5 2400 ( 3.1 Ghz - 3.4 Ghz Turbo) 8 RAM si vreau sa-mi cumpar un GTX 1050 3GB, 128-bit sau un RX470 4GB, 128-bit.
As dori sa stiu daca aceste placi video ar face Bottleneck.

Răspuns Câştigător
| mudokins78 a răspuns:

Da! Obligatoriu nu recomand i5 pentru RX470.(jocurile de tip AAA nu ar suporta un fps mai mare de 60 cu setarile de rigoare.
GTX 1050 e recomandat pentru i5. succes.
Pentru cine nu știe...Bottleneck.
Un blocaj al procesorului este atunci când un procesor nu este capabil să țină pasul cu alt hardware, în general cu placă grafică, într-o anumită sarcină. Veți experimenta FPS-uri, încetiniri sau, în cazurile cele mai grave, o bâlbâială aproape de experiență de joc nerecuperabile.

| JicaContra a răspuns (pentru mudokins78):

Bottleneck se face in placa de baza, nu in procesor, intr-adevar procesorul fiind asa de vechi nici placa de baza nu e cinestiece rasarita, totusi e i5 deci nu poate fi pe 775
totusi si eu recomand tot 1050, e mai buna la toate capitolele inclusiv mananca cu 33% mai putin curent:
https://gpu.userbenchmark.com/......3650vs3640
https://www.game-debate.com/....../index.php

| EuSuntStefan explică (pentru mudokins78):

Daca vreau sa-mi cumpuar GTX 1050 trebuie sa stiu cati pini are sursa si placa video sau ce trebuie sa stiu cand cumpar o placa video?

3 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Procesorul este încă suficient de puternic. Poți mergi și cu RX 580, cu i5 2400.
Între cele 2 plăci video, recomand RX 470. Este mult mai puternică față de GTX 1050, chiar dacă mănâncă mai mult, diferența în performanță merită.

În calculatorul personal am un Ryzen 3 2200g (ceva mai bun față de procesorul tău dar nu cu mult) și AMD RX 580 8GB și în mare parte mă trage în jos placa video, în jocuri, nu procesorul.

Dar sunt și excepții, precum Watch Dogs 2, AC Origin, Odyssey, GTA V, Red Dead Redemption 2, etc (în mare parte jocurile open-world) în care îți trebuie un procesor mai puternic, unde acel i5 să te țină la sub 60 cadre pe secundă, în funcție și de setările grafice/fizice.