| lilboutique a întrebat:

Am un laptop Acer Aspire cu windows 7 preinstalat, cumparat in luna decembrie. Nu am avut nicio problema cu el pana acum cateva zile cand s-a stins dintr-o data singur. Apoi zilele urmatoare s-a intamplat la fel. Sa fie oare pentru ca il tin in brate si acoper ventilatorul?happy daca nu, care poate fi problema? nu am instalat recent vreun program ca sa fie din cauza asta...

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Da, posibil sa se supraincalzeasca, are si el o temperatura setata dn bios la care, daca ajunge, se stinge, posibil sa aiba nevoie de-un format, laptopurile, calculatoarele trebuiesc formatate cel ptin o data pe an, indiferent de starea lor, deoarece se aduna multe palicatii care consuma ram, memorie, ingreuneaza sistemul si strica functionarea acestuia, poate sa fie si cum ai zis tu, chiar daca nu ai instalat recent, poate ai isntalat mai demult, nu stiu sigur, si daca totusi nu ai instalat, inseamna ca nu e de la asta, posibil sa se fi deconectat vreo componenta prin el si de-abia face atingere, sunt multe cazuri, incearca cu un format daca ai dvd original sau imagine de boot tongue

| Hypathia a răspuns:

Normal ca este de la tinutul in brate, ventilatorul nu are cum sa raceasca componentele, iar cand acestea se infierbanta peste o anumita temperatura computerul este programat sa se inchida. Nu stiai ca un laptop nu se tine decat pe ceva dur pentru ca el are niste picioruse care sa permita ramanerea unui spatiu de ventilare a aerului de sub el. De cazuri in care laptop-urile s-au ars din cauza supraincalzirii nu ai auzit? Si unde mai pui ca inchiderea brusca iti poate distruge diverse date pe care le ai in laptop. Ai grija. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am Acer Aspire cu W7.Supraincalzirea poate fi o cauza, dar poate fi vorba si de o defectiune de fabrica.Mai multe detalii iti pot da, daca intri pe www.slay.ro by *NEO