| eddy71 a întrebat:

Am un laptop acer travelmate2490 si vreau sa intru in bios sa il fac sa booteze de pe stik dar imi cere password care este pus de cel care a avut laptopul inaintea mea dar nu il cunosc ca sa eu cer. Pot face ceva ca sa intru in bios?

1 răspuns:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salut. Exista doua metode. Prima e hardware, desfaci carcasa si scoti bateria CMOS, o lasi scoasa creo 15 minute apoi o pui la loc si pornesti laptopul. In felul asta se reseteaza BIOS-ul la valorile din fabrica, deci fara parola. A doua metoda e soft. Din Windows, dai start -> run si scrii 'debug' fara ghilimele. Daca ai win7 dai start si scrii direct debug in fereastra aia de jos. In fereastra care apare scrii asa

1. Pentru AMI/AWARD BIOS
O 70 17
O 71 17
Q

2. Pentru PHOENIX BIOS
O 70 FF
O 71 17
Q

3. GENERIC
Invalideaza CMOS RAM.
Ar trebui sa mearga pe orice placa de baza
O 70 2E
O 71 FF
Q
Atentie, primul caracter PE FIECARE RAND este litera o, nu cifra 0! Succes!