| Greenovidiu a întrebat:

Am un laptop ASUS X52JE, CPU Intel Pentium Dual Core P6100 2.00 Ghz, ATI Mobility Radeon HD 5470 512 MB GDDR5, 2GB RAM. Pana acum nu am instalat decat doua jocuri: FIFA 11 si Modern Warfare 2;
La FIFA 11 nu am nicio problema, merge perfect la 1366*768, rezolutia maxima, si pe Very High. Insa la Modern Warfare 2 se blocheaza, iar o data chiar mi-a aparut ecranul albastru si s-a restartat. Nu am facut decat atrenamentul la MW2, ca dupa ce s-a incarcat cutsecene-ul, s-a blocat, iar apoi ecran albastru. Insa inainte de ecranul albastru am folosit combinatia Ctrl+Alt+Del si am pornit taskmanager, unde imi spunea ca procesorul e la 96% folosire! Nu l-am mai pornit si apelez direct la voi! Mi-e frica sa nu se strice vreo componenta, caci am mai patit-o cu un desktop candva!
Mentionez ca folosesc Windows 7 Ultimate, La MW2 setarile erau 1024*800, totul pe Extra, ar laptopul a fost cumparat ieri!
Credeti ca erau setarile prea mari pentru laptop sau e altceva? Sa mai rulez jocul? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Andrei94_5607 a răspuns:

Sonya acest laptop poate face multe am si eu unul la fel, joc fara probleme MW2, FIFA 11 si altele noi ca FEAR 3, problema e ca la acest laptop biosu este "defect"... dupa o saptamala l-am bagat in service si problema tot nu s-a rezolvat asa cal-am mai trimis o data. De doua ori in service in primele 2 luni a fost de ajuns ca sa functioneze perfect, ciudat ca tot ce au facut a fost sa schimbe mb, oricum placa video este buna procesorul ruleaza aproximativ ca unul de 4 ghz ( e dual core ), trebuie sa iti mearga aceste jocuri.

2 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Upsie. Saracu laptul cam prea mult pentru asemenea dotari. Mai bine ai sterge jocul respectiv si nu te mai chinui. Daca ai bani investeste in laptop. Si windows 7 papa ceva resurse. Pentru laptopul respectiv mai bine ai pune xp sp3, mult mai usor. Si sincer nu ai facut o investitie prea buna, un asemenea procesor si restul detaliilor sper ca nu ai dat prea multi bani pe el.

| Greenovidiu explică:

Am uitat sa spun ca instalarea DirectX a esuat. O fi fost din cauza asta?