| ILied a întrebat:

Am un laptop Gateway. Uneori imi porneste dar nu mi-se aprinde ecranul. Adica eu il pronesc, aud ventilatoalele, hard diskul etc. dar nu-mi proneste ecranul. Trebuie sa-l lovesc usor in taste sub enter de doua ori ca sa mearga, dar uneori nu-mi merge nici asa. El are desfacu ecranul intr-o pate dar nu e nimic rupt.

Aaa, si am uitat sa mentionez: Daca il misc se blocheaza si trebuie sa-l restartez.

Si mai e altceva. Cand il pornesc imi apare ecranu cu rosu. Chiar si can e stand-by, si daca e pe negru aunci cand sta mult timp nemiscat mausul.

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Pai din cate vad eu u ai probleme si cu unitatea si cu monitorul, probabil si cu placa video respectiv sursa de alimentare.
1 Incearca un reinstall de windows (posibil se blocheaza din cauza asta)
2 Incearca cu un alt monitor
3 Daca tot se blocheaza incearca cu o sursa de la cineva.
4 Daca scimbarea de monitor nu rezolva problema cu culoare rosie incearca si cu o alta placa video.
5 si cred ca cel mai bine du-te cu el la un service - prieten care are un calc si se pricepe. Sunt multe de facut.
Pe http://www.tutorialepc.ro gasesti si alte tutoriale despre calculatoare

4 răspunsuri:
| ILied explică:

Lilik, eu asa l-am luat. Si, jabiilord, am incercat un reinstall si mi de blocheza cand il instalez. Tatal meu se pricepe la laptopuri. Ms pentru raspuns, dar o sa incerc sa schimb placa video cu una de la laptopul bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zis ca schimbi calculatorul happy Si eu am avut aceeasi problema cu blocatul... dar nu i-am dat de capat.
Cheers!

| Lilik a răspuns:

Si eu eram violenta cu PC-ul, dar laptopul e totusi ceva mai finut. asa ca am zis sa nu-i dau si lui cu piciorul laughing nu stiu cum ai reusit sa-i desfaci ecranul, dar fii si tu mai atent cu lucrurile de acum incolo.

| Samson_Vlad_1996 a răspuns:

Problema e o componenta care nu sta bine pe placa, cum ai spus tu, lovesti sub enter sa mearga...dul la un service, iti vor incalzi placa cu suflu de aer cald si se va lipi la loc