| Razvylol02 a întrebat:

Am un Laptop HP Pavilion dv6 Mai vechi...care are Procesor: Intel Pentium T4200 si placa video ATI RADEON Premium Graphics si Caraie Ventilator... am observat ca caraie doar cand nu ii in pozitie dreapta adica daca il tin in sus trebuie sa il tin plat dar de ce? PS L-am curatat de praf chiar ieri l-am dus la service e totul nou dar de ce caraie dau funda!

3 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Exista 2 componente in laptop care ar putea sa scoata sunetul ala.
Prima ar fi hdd-ul, dar daca de la el ar fi venit sunetele alea atunci ai fi avut si probleme de alta natura, de exemplu sa se blocheze uneori, sau sa iti dea vreo eroare care face trimitere la hdd, din moment ce nu ai zis nimic de asta, presupun ca nu e cazul, deci trecem la a doua posibilitate. A doua posibilitate, si probabil chiar asta e, este ventilatorul de la coolerul laptopului. Este posibil ca atunci cand l-ai curatat de praf sa fi indoit/rupt vreo lama de la elice si aia sa se tot loveasca de carcasa, sau e posibil ca axul ventilatorului sa se fi descentrat (o problema destul de des intalnita). Alta cauza legata tot de ventilator ar fi posibilitatea ca dupa ce ai montat laptopul la loc nu ai strans bine suruburile la cooler si el vibreasa sau se freaca de carcasa, sau un cablu ii sta in cale si il freaca. Cel mai bine e sa ii scoti iar capacul si sa il pornesti(sa ai grija mare totusi daca nu prea te pricepi) si sa vezi ce se intampla atunci cand caraie.

| Razvylol02 explică (pentru Arthiom):

Dar daca il tin asa sa caraie se intampla ceva?

| Arthiom a răspuns (pentru Razvylol02):

Daca e de la cooler, ceea ce si cred, el nu o sa mai functioneze in regim normal, cu alte cuvinte, nu o sa isi mai faca treaba bine, fapt care poate duce la supraincalzire.