| Xinnicut a întrebat:

Am un laptop HP ProBook 450 G5, aici un link cu specificatiile: https://support.hp.com/....../c05682645 ideea e ca are 1 TB HDD si vreau sa ii mai adaug un ssd de 126 sau 254, ideea e care e compatibil. De aceea vreau sa intreb si am dat pagina cu specificatiile, ce tip de SSD e compatibil? Nu coteaza pretul, cele mai multe rpm si viteza mare, doar sa fie compatibil.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/......t-nvme-da/

acel Gigabyte la 174, 99 RON este suficient.
Sau Kingston-ul la 193, 33 RON
******************************
Daca doresti de 500 GB, atunci Kingston-ul la 277, 39 RON e varianta cea mai echilibrata.

https://www.pcgarage.ro/ssd/kingston/a2000-500gb-pci-express-30-x4-m2-2280/

Eu l-as lua pe cel de 500, daca planuiesti sa instalezi mai multe programe pe el.

****************
Spre comparatie, un HDD scrie date cu maxim 140-150 MB/s

Un SSD in format SATA, (si cu interfata SATA) scrie cu maxim 500MB/s

in timp ce un SSD in format M.2 cu interfata PCIe si tehnologie NVMe ajunge la viteze de scriere de 1100-2500MB/s,
si chiar mai mult (4000 MB/s) (in functie de generatia standardului PCIe).

***************************************
Exista si SSD-uri in format M.2, care au interfata SATA.
Arata identic cu cele din linkurile de mai sus, dar au viteze specifice interfetei SATA (~500MB/s)

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Suporta SSD uri in format M. 2, cu interfața PCIex, si tehnologie NVMe, adica foarte rapide.
Ca si capacitate, in fisa tehnica se specifica 512GB ca fiind maximul permis.
(desi as paria ca merge si de 1 TB fara probleme. )

SSD urile (indiferent de subcategorie) nu au rotatii pe minut (rpm), pentru ca nu au componente mecanice.

Cele mai rapide sunt cele cu tehnologie NVMe.

Laptopul tau are si un HDD, care face zgomot, si are viteze mici de copiere.

Ideal ar fi sa il inlocuiesti cu timpul si pe el, cu un SSD in format SATA 2, 5".

Iti trimit linkuri concrete putin mai tarziu, acum sunt la munca.

| Xinnicut explică (pentru NLS):

Mersi mult

| NLS a răspuns (pentru Xinnicut):

Https://www.pcgarage.ro/......t-nvme-da/

acel Gigabyte la 174, 99 RON este suficient.
Sau Kingston-ul la 193, 33 RON
******************************
Daca doresti de 500 GB, atunci Kingston-ul la 277, 39 RON e varianta cea mai echilibrata.

https://www.pcgarage.ro/ssd/kingston/a2000-500gb-pci-express-30-x4-m2-2280/

Eu l-as lua pe cel de 500, daca planuiesti sa instalezi mai multe programe pe el.

****************
Spre comparatie, un HDD scrie date cu maxim 140-150 MB/s

Un SSD in format SATA, (si cu interfata SATA) scrie cu maxim 500MB/s

in timp ce un SSD in format M.2 cu interfata PCIe si tehnologie NVMe ajunge la viteze de scriere de 1100-2500MB/s,
si chiar mai mult (4000 MB/s) (in functie de generatia standardului PCIe).

***************************************
Exista si SSD-uri in format M.2, care au interfata SATA.
Arata identic cu cele din linkurile de mai sus, dar au viteze specifice interfetei SATA (~500MB/s)

| RealKing01 a răspuns:

Ssd M2?