| firu a întrebat:

Am un laptop Lenovo idealpad100.
Nu stiu cum am facut dar nu mai merge nici touchul, nici tastatura ( doar luminozitate si volum). Doar pot sa cupez un mouse.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Incearca sa intrii in BIOS (UEFI) chiar dupa momentul pornirii laptop-ului. Daca acolo poti folosi tastatura, atunci ai problema de soft (driver).

2. Incearca sa conectezi o tastatura si un mouse extern. Daca cele exterioare functioneaza dar cele proprii nu, atunci poate ai o defectiune de contact sau cablu intrerupt in laptop. In acest caz apeleaza la un service.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Intra in Device Manager (click dreapta pe This PC, sau din bara de start) si cauta la drivere, dezactiveaza driverele de la tastatura si mouse si incearca sa le instalezi iar.
Driverele poti sa le gasesti pe : https://pcsupport.lenovo.com/......100-15iby; sau introduci tu acolo serial nr. care il gasesti pe spatele laptopului, sau sub baterie daca nu este pe spate. Selectezi sistemul de operare (ma gandesc ca windows 10) si apoi cauti la keyboard driverele necesare pe care le descarci si le instalezi.

Daca nu merge nici asa, eu am mai avut o problema si era legata de placa video. Tot de la device manager, de la Display Driver (sau ce denumire are) dezinstalezi acel Intel. sau AMD(/Nvidia) si tot de pe siteul de drivere il instalezi dupa la loc. Dar sa nu uiti sa instalezi toate driverele care sunt acolo pe internet legate de "Graphic...".

Dupa ar trebui sa mearga. Daca nici asa nu merge, incearca un "Updates" din bara de cautare si laptopul o sa instaleze singur ce trebuie.
Ultima varianta este service-ul.