| Noname637283 a întrebat:

Am un laptop si voiam sa intru in bios inainte sa introduc stickul ca sa instalez windows-ul. Am apasat F2/F10/F12. Si mi s-a deschis GBU GRUB. Nu stiu care comanda a deschis pagina asta, dar nu scap de ea chiar daca inchid laptopul.
Singurele setari care imi apar sunt:
Ubuntu
Advanced options for Ubuntu
System setup
Restore Ubuntu 16.04 to factory state.

Va rog sa ma ajutati.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Care e modelul laptopului tau?

| ziftode a răspuns:

Pagina respectiva NU e bios, e hard disk-ul pe care ai instalat Ubuntu
pentru bios sunt diverse taste: F 1, 2, 5, 7, 8,9,10,11,12, del (cea mai folosita) dar sunt unele care trebuie sa tii shift apasat

cauta pe google modelul tau de laptop urmat de "how to enter bios"

PS daca cumva gasesti, si tasta respectiva nu face absolut nimic, atunci fa ce ti-a zis GPA, e posibil ca bios-ul tau ori sa fie pus sa ignore tasta de bios, ori mai rau, sa aiba probleme, si uneori sa nu mearga tasta aia... am vazut asa ceva!

| GPA a răspuns:

Pe F2 deschizi bios-ul. Simplu, desfaci laptop-ul și scoți bateria CMOS + acumulatorii. Pui la loc totul și intri în bios (F2)

| One25 a răspuns:

Daca ai ajuns la GRUB inseamna ca ai trecut de momentul in care puteai sa intri in Bios. Inainte de toate, nu stim marca/modelul de laptop, caci modalitatea difera de la unul la altul. Eu as cauta pe internet cum se intra in Bios la modelul respectiv. Cand nu stiu, eu pornesc computerul si apoi trec cu unghia rapid peste toate tastele F1... F12 de mai multe ori. Ai incercat si cu Esc sau Del? Scoaterea bateriei la multe laptopuri nu reseteaza biosul.