| SebyQ a întrebat:

Am un pc cu aceste piese:
Placa de baza: Gigabyte M68M-S2P
Procesor: AMD Athlon || x2 245 2, 91Ghz Socket AM3
Placa video: MSI R4350
RAM: 2GB DDR2
HDD: 500GB

si eu vreau sa schimb urmatoarele piese:
placa de baza sa o schimb cu: MSI 760 GM-P21(FX)
procesorul sa il schimb cu: AMD FX 4100, 3, 6Ghz, 12MB, Socket AM3+
RAM-ul sa il schimb cu: Kingmax DDR3 4GB

Ce trebuie sa mai schimb la el?
Daca e nevoie sa va mai spun despre pc-ul meu lasa-ti o intrebare si va zic...
Funda!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Bun. Atunci situatia arata oribil. Deoarece:
1. Ai o sursa foarte slaba, deci amd-ul e de evitat(consum ridicat)
2. Gaming nu faci fara o placa video solida. Ce ai acum e o panarama. Sunt placi integrate mai puternice.
3. Eu as face altfel (vezi varianta 2 de mai jos).
Si la ce ma refer. Variant 1 suna asa: cumperi acum cpu, placa de baza si ram, si cand mai strangi bani(Cat mai repede psoibil, altfle lmergi pe cealalta varianta), adica de preferat minim 500-600 lei, cumperi o alta sursa si o palca video "sanatoasa". Chit ca e putin mai scump de 700, merita. Uite la ce ma refer: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/747550/. Procesorul ales de tine este din cea mai proasta genratie de la amd. Daca nu ma crezi, si iti recomand chiar, sa te documentezi. Stiu exact ce spun. In rest nimic deosebit. Procesorul pus de mine e de cel putin 2 ori mai performant.
Iar la varianta 2 ar suna cam asa(nu dau link). Cumperi acum un Intel G3220(240 lei) ram si placa de baza(Gigabyte GA-H81M-S1 ~200 lei) si de restul pui la strans pentru o placa video ok.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

La ce folosesti pc-ul?
Jocuri?
Ce sursa ai? ce placa video si ce buget?

| SebyQ explică (pentru sltlp):

Da la jocuri...
Sursa nu stiu
Placa video este scris la intrebare
Buget 700RON iar ce vreau eu sa cumpar acum este de 700RON fix...

| SebyQ explică (pentru sltlp):

Da e buna varianta 2 da-mi tu niste link-uri cu tot ce trebuie sa imi iau cu tot cu placa video te rog

| sltlp a răspuns (pentru SebyQ):

Uite la asta ma refer. Cumperi acum asa:
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/pentium-dual-core-g3220-30ghz-box/
+
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h81m-s1/
+
http://www.pcgarage.ro/memorii/zeppelin/4gb-ddr3-1600mhz-bulk/
Si stai asa pana mai strangi bani. Si cand mai strangi bani, iei o placa video ok precum: http://www.pcgarage.ro/......play-port/
Oricum, integrata de pe ce am pus mai sus e mai puternica decat 4350...

| sltlp a răspuns (pentru SebyQ):

Bun. Atunci situatia arata oribil. Deoarece:
1. Ai o sursa foarte slaba, deci amd-ul e de evitat(consum ridicat)
2. Gaming nu faci fara o placa video solida. Ce ai acum e o panarama. Sunt placi integrate mai puternice.
3. Eu as face altfel (vezi varianta 2 de mai jos).
Si la ce ma refer. Variant 1 suna asa: cumperi acum cpu, placa de baza si ram, si cand mai strangi bani(Cat mai repede psoibil, altfle lmergi pe cealalta varianta), adica de preferat minim 500-600 lei, cumperi o alta sursa si o palca video "sanatoasa". Chit ca e putin mai scump de 700, merita. Uite la ce ma refer: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/747550/. Procesorul ales de tine este din cea mai proasta genratie de la amd. Daca nu ma crezi, si iti recomand chiar, sa te documentezi. Stiu exact ce spun. In rest nimic deosebit. Procesorul pus de mine e de cel putin 2 ori mai performant.
Iar la varianta 2 ar suna cam asa(nu dau link). Cumperi acum un Intel G3220(240 lei) ram si placa de baza(Gigabyte GA-H81M-S1 ~200 lei) si de restul pui la strans pentru o placa video ok.

| SebyQ explică:

A si sus am gresit procesorul este AM2!

| SebyQ explică:

Multumesc! O sa imi iau totul in afara de ram si strang doar pentru ram