| Komarov a întrebat:

Am un PC cu Configuratia : Pentium IV 3.40 GHZ 2 CPU 2GB RAM 250 GB HD IDE placa video e integrata si se misca extrem de greu adica am un calculator asemanator cu procesor care difera Amd Athlon Dual core si aceleasi specificatii dar cel cu Pentium IV se misca extrem de greu nu am idee de la ce de la praf oare cum se curata cu uscatoru de par e recomandat? am reinstalat windows-ul de atatea ori dar fara speranta doar pe LINUX LXDE functiona mai bine fara lag excesiv dar pe Windows indiferent de ce e se misca greu

Răspuns Câştigător
| Axys a răspuns:

Sal sa nu faci asta mai ales cu uscatorul de par.
bine ar fi cu un pensonas in caz de are praf happy, sa incerci cu un penson fin...
dar mai poate fi si de la procesor poate nu mai ar suficienta pasta termica.
mai poate fi si de la windos vad ca ai pentru destul de bun! incerca si reinstaleaza windosul cu un wndos 7
dar problema nu e de la vinos e din pesele lui el nu-ti mai raceste bine din cauza ca are praf si ca nu are pasta termica indeajuns astea sunt douca cauze windosl mai putin!

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai tu cat mai vrei sa duca acel pentium 4? Si-a trait viata, de acum sa iti iei adio de la el, deoarece nu mai poate sa tina pasul cu ce se foloseste acum. Acel athlon inca rezosta deoarece e mai nou si e dual0core, deci in functie de model, poate sa fie de cel putin 2 ori mai performant.

| KodrutZ a răspuns:

Hard cu probleme posibil, supraincalzire (procesorul ala e fierbinte oricum), depinde ce timpenii mai ai instalate pe el.
@sdrv: Daca nu stii, shutup. Procesorul lui nu e complet depasit, depinde foarte mult cum e configurat sistemul respectiv, ce placa de baza/memorii are.

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, cred ca si are 8gb ddr3 2000 mhz la acel pentium 4. Mai bine nu rapundeai. Ce mai faci azi cu un p4? te joci gta 3 si deschizi maxim 2 tab-uri de internet, si alea simple? Daca da si de flash e ca si terminat.

| AndreiGSQ a răspuns (pentru sltlp):

Eu personal pe un P4 fac aplicatii C++ destul de complicate si nu am avut probleme.
Nu ma joc pe el, insa pentru navigare, coding si ce am nevoie e isi face treaba foarte bine.
Pentru gaming mi-am luat un i7 3770, care-l recomand tuturor care vor performante in acest domeniu.

| sltlp a răspuns (pentru AndreiGSQ):

Pai compilare e altceva. Si in scoli in mare parte tot pentium 4 e deoarece nu sunt fonduri. Navigare, depind epe ce site-uri. Am zis, daca ii dai cu flash, il pui la "pamant".

| Nickname1890 a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti serios sa-ti schimbi PCul. Pentium IV este un procesor vechi de mai bine de 10 ani, cum sa mai faca fata in ziua de azi? N-ai ce sa-i faci decat sa il schimbi. vezi ca se gasesc procesoare de ultima generatie foarte ieftin. Poti gasi un Intel i3 la 500ron spre exemplu.

| Komarov explică:

Am rezolvat problema a trebuit sa curat sub cooler la procesor din cauza ca era mult praf si am dat jos un tub ciudat deasupra procesorului care facea legatura directa cu capacul cu gauri de la unitate si merge acum exact ca Athlon-ul si daca e Pentium IV care e faza am jucat GTA IV pe Pentium IV CU PLACA VIDEO 1GB SI 4GB RAM