| DjGeoX91 a întrebat:

Am un Pc HP pavilion g5451sc cu o placa de baza Foxconn 2ABF. Cand l-am cumparat avea procesorul i3 2100 (socket 1155), zilele astea am hotarat sa ii fac un upgrade cu un i5 2500k si in momentu cand il pornesc cu acest procesor inainte sa se deschida windowsul "unsupported cpu instaled Pc will automatically power down in a few seconds". Daca apas tasta f1 in momentul acestei erori mi se deschide windowsul normal si totul merge in parametri normali altfel se inchide singur. Tin sa specific ca am ca si componente : 1 ssd, 1 hdd, placa video gt 730 2 gb 128 bit sddr3, dvd rw, si o sursa de 300w ( HP-d3006a0). Ce ar trebui sa fac pentru a elimina asa zisa eroare?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"inainte sa se deschida windowsul "unsupported cpu..."

dacă nu te incurcă, lasă-l așa, dacă ai talent, fă și upgrade la bios

| mihai69 a răspuns:

Ai încercat un update de BIOS la ultima versiune?

| DjGeoX91 explică (pentru mihai69):

Ultimul update la bios este cu data de 14.07. 2011, crezi ca ar exista o versiune mai noua decat atat? Deoarece cei de la foxconn nu mai au siteul acualizat din cate observ.

| mihai69 a răspuns (pentru DjGeoX91):

Nu cred nimic, nu sunt legat în niciun fel de firma aia ca să am cunoștință despre produsele lor.

| InsaneZor00 a răspuns:

Posibil sa ai nevoie de un update la BIOS.