| adyzone a întrebat:

Am un pc mai vechi, am reinstalat windowsul si am vrut sa ma conectez la net prin cablu venit din router de la Upc. Am incercat prin toate felurile, am sunat si la ei deci problema era ceva pe parte hardware. Pana la urma am gasit o alta placa de retea si am reusit pana la urma. Am avut probleme cu placa video si cu o placuta de rami inainte sa schim windowsul si m am gandit sa mai incerc odata poate acum merg. Rami mi au mers, placa video nu. Dupa ce am scos placa video surpriza, nu mai merge iar netul. Am incercat toate variantele? Are cineva idee de la ce naibii e? Drivere am instalat si reinstalat, de la cablu nu e ca am incercat la laptop!

5 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

E posibil sa fie o problema la placa de retea. Am inteles ca unele modele de placa de retea sunt sensibile la conectare si ca sa nu se defecteze, la conectare/deconectare e bine sa fie toate cablurile de la calculator scoase (alimentare, monitor, cabluri usb la imprimanta, cabluri la boxe). In felul asta se previn curentii care pot sa apara la conectarea cablului de retea. Dupa conectarea la internet se introduc inapoi toate cablurile la calculator. Asa e mai sigur.

| AliGab a răspuns:

E posibil sa fie un conflict intre unul din componenetele calculatorului/drivere si placa de retea

| adyzone explică (pentru AliGab):

Si ce ar trebui sa fac?

| AliGab a răspuns (pentru adyzone):

Mi-ar placea sa stiu raspunsul dar o sa fiu sincera sa-ti spun ca habar nu am, era doar o idee. Stau si ma gandesc totusi daca ai verificat proprietatile legaturii la net: Internet protocol. O sa mai studiez problema: nu iti garantez ca gasesc raspunsul, dar daca gasesc ceva revin

| adyzone explică (pentru AliGab):

Setarile pentru internet sunt bune, o sa incerc sa mai bag windowsul o data