| denysa1993 a întrebat:

Am un pc mai vechi. De ieri se reseteaza inainte sa intre in windows. M-am gandit sa-l formatez si poate isi revine. Vreau sa-i instalez un windows xp sp3. Cand ii bag Cd-ul nu mi-l booteaza si se reseteaza in continuu la fel ca inainte. Sugestii?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

De cât timp nu l-ai mai curațat de praf sau nu ai mai schimbat pasta termoconductoare de la procesor?
Dacă știi că nu asta e problema e posibil să fie un scurt circuit pe undeva și sursa să reacționeze imediat.
Verifică așa:
Praful de pe componente, inclusiv din sursa de alimentare să nu existe, mai ales pe radiatorul de la procesor și placa video.
Verifică intactitatea cablurilor și conectorilor să nu ai scurt circuit.
Dacă totul e ok atunci ne ceva de la placa de bază.
Eu doar presupun acum că nu îs acolo să verific să văd care ce și cum îs.Succes

| tr3ig a răspuns (pentru DeyCj):

Nu are nici o treaba problem asta cu pasta de la procesor. al meu nu a mai vazut pasta la procesor de 4 5 ani si merge struna. problema lui este de la bootare in cazul in care nu ii ia cd-u si de la virusi faptul ca ii se restarteaza intr-una. spun din propria experientzawinking

| DeyCj a răspuns (pentru tr3ig):

Înseamnă că nu ai văzut destule,;-) dar ai timp destul, mai ales dacă îți place domeniul.Virușii devin inactivi o dată cu oprirea sistemului. Cele mai multe computere ce mi-au trecut prin mână ce aveau astfel de simptome erau prăfuite de nu se mai vedeau componentele aveau chiar și goange moarte în ele :-)))))) sau alte drăcovenii similare.Problemele generale ce apar la astea mai vechi îi supraîncălzirea bruscă a procesorului, și cum toate au autoprotecție din bios controlerele când detectează așa ceva decuplează alimentarea imediat.Nu e o regulă, mai poate fi și scurt în sursă sau undeva pe traseee, de asta i-am recomandat să le verifice sau poate fi chiar din sursă, etc. Dacă ar fi să fac o listă cu defecțiunile generale la computere ar trebui să scriu 2-3 ore, dar nu am timp că sunt la servici.

| tr3ig a răspuns (pentru DeyCj):

Problema care o spune copilu este din cauza la virusi, se dezactiveaza cand se stinge calcu si se reactiveaza in momentul aprinderi restartandu-se automat fara sa intre in win este vorba de viruswinking. asa am patit si eu. instalam win pe el si mergea suuperwinking iar faza cu goangele stai linistit ca nici al meu nu e mai breazbig grin e prafu in el ca sub pat ghemotace de prafwinking

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pai intra in bios si acolo schimbi la setari sa bootyeze dupa dvd-rom. dupa ce faci asta pui cd cu windows in unitatea dvd si iesi din bios cu tasta F10.si o sa iti apara un mesaj cum sa apesi orice tasta sa buteze dupa dvd-rom si tu aia faci rapid apesi orice tasat sau enter si o sa plece dupa disc. Daca ai facut deja asta si nu pleaca inseaman ca cd cu windows ce ai nu este unul butabil.Deci trebuie sa folosesti un disc butabil.Depinde cum ai luat sau de unde ai acel disc cu windows si daca este sau nu butabil. Daca ar fi butabil ar fi trebuie sa se deschida si din windowsul cel ai deja imnstalat. Daca nu se deschide aia e nu-i bun cd cu wind.

| denysa1993 explică (pentru relian):

Mentionez ca discul de windows a mai fost folosit si alta data pe alte PC-uri si a fost bun. Nu apuca sa apara: "Press any key to boot" ca se reseteaza.

| relian a răspuns (pentru denysa1993):

Ai setat din bios sa plece dupa dvd? Daca nu ai setata atunci nu o sa plece de acolo si va boota tot dupa hard.