| BoGdAnBeSt a întrebat:

Am un pointer(laser)cu lumina rosie.Acum ceva timp ma jucam cu el si avea lumina puternica.Acum cand il aprin are o lumina foarte slaba. Abia daca bate 1m.Are bateriile noi.Stie cineva ce ar putea avea? S-a ars?

Răspuns Câştigător
| Sov95 a răspuns:

Esti sigur ca bateriile sunt noi?
Daca da, poate fi o alta problema. Esti sigur, sa zicem, pe ce culori reflecti laserul? De exemplu, pe negru se va vedea mult mai putin intens. Am si eu unul si ma joc cu el la scoala in pauze uneori. Pe tabla nu se vede nici de la 3m, dar pot sa-l reflect de la etajul 3 pana la parter, deci macar 10m cat timp il reflect pe o culoare mai deschisa sau pe o suprafata lucioasa (cu indice de refractie mai mare). Nu sunt sigur, mai incearca sa vezi ce-i de el. Poate ca intr-adevar s-a ars totusi sau descentrat. Nu pot sa-ti spun sigur...