| Meddydeea a întrebat:

Am un prieten care are un PC mai vechi, are NET dar nu merge pe internet explorer deoarece a fost parola in trecut si nu mai stie parola, asta e prima problema.
A doua, am zis sa-i bag de pe un CD Mozilla firefox dar problema e ca ultima versiune nu merge.
In momentu de fata are windows xp, unde pot gasi o versiune mozilla pentru xp.
Acestea sunt cele 2 intrebari, funda.
Apropo, am posibilitatea sa sterg aceasta parola fara reinstalare de windows?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Chestia cu parola se poate reseta in 2 moduri.
1. daca mai exista un user administrator intri pe el scrii in run "control userpasswords2" (insa este valabila doar pentru versiunile de windows professional si ultimate), in fereastra care iti apare te duci la "Advanced"->dupa in cealalta fereastra la "users"->dai click dreapta pe user si "Set Password", o sa-ti apara o fereastra in care zice sa procedezi mai departe (apropo posibil sa pierzi anumite date la resetarea de parola asa ca ai grija ce faci si sa nu fie date importante pe contul respectiv) si scrii noua parola in casutele de text. daca numai exista alt cont de administrator incearca in fereastra cu useri cand s-a incarcat calculatorul sa apesi de 2 ori "Ctrl+Alt+Delete" si in fereastra care iti apare sa scrii "Administrator" si la parola sa o lasi gol (functioneaza doar in cazul in care nu a setat parola la administrator si de cele mia multe ori nu este setata).
2. alta optiune este cu cd-uri de boot care reseteaza parola pentru ce user vrei insa este mai complicata procedura.
pentru firefox gasesti aici o lista cu versiunile in toate limbile si pentru toate sistemele de operare http://www.mozilla.org/en-US/firefox/all/