| Sponsor2011 a întrebat:

Am un procesor i5-3340 3,1 quad-core cu un ventilator stock, tin sa mentionez ca de la un timp incepe sa se incalzeasca mult mai rapid si ventilatorul a devenit mai galagios, e curatat de praf dar pasta nu a mai fost schimbata de un an si ceva. Din cauza aceasta sa faca asa?

Răspuns Câştigător
| CLCQ a răspuns:

Nu, zgomotul respectiv se datoreaza si uzurii lagarului in care se invirte elciea ventilatorului. Daca ai ceva cunostinte, da jos ventilatorul (numai pe el), scoate elicea si curata si axul+lagarul respectiv. Foloseste numai alcool sau cel mult o picatura de ulei fin.