| anonim_4396 a întrebat:

Am un procesor Intel pentium d cpu 805 2. 66ghz dar l-am overclockat la 3 ghz sia crescut si temperatura recomandatimi un cooler bun sau o solutie sa fac temperatura mai mica

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Cea mai accesibilă soluție este să readuci voltajele la cele inițiale dacă tmeperatura CPU-ului în idle depășește 60 de grade. Ceea ce există din surse în gen YouTube sau tutoriale de pe net, îți arată parțial sau chiar eroant(la fel cum e și cu partea de service calculatoare) cum se face, nu și de ce mai ai nevoie(real) ca să nu te pomenești cu un CPU ars în caz de fluctuații pe rețea.Cei ce fac Overcloak au surse stabilizate de alimentare, radiatorele și coolerele le supradimensionează înnainte de a ncepe oercloak-ul și folosesc o pastă termoconductoare de calitate și ce are rata de transfer termic cât mai mare, și de cele mai multe ori se folosesc calcula matematice ce determină niște variabile, cum ar fi temperatura, dimensiunea heatsink-ului si altele, dar desigur astea nu le vei găsi pe net.
O soluție decentă fi așa ceva:
http://www.shopmania.ro/coolere/p-thermaltake-clp0600-33958661
și o past termoconductoare acceptabilă ar fi arctic silver, precum și mărirrea din bios a numărului de rotații al cpu fan-ului.Asta ar ajuta la o răcire mai eficientă. Prețul ce îl vei plătii va fi că computerul va fi mai zgomotos.
Succes

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Dar la ce temperatura ajunge?
Mai scade din voltaj de la cpu!

| Daniel_9018 a răspuns (pentru sltlp):

68 c maxim in jocuri

| sltlp a răspuns (pentru Daniel_9018):

Cam mult. Scade neaparat voltajul

| gelu1970 a răspuns:

Ceea ce ai facut o sa-l prajeasca. nu e indicat sa faci overclock. ai cam 95 la suta sanse sa ramai fara procesor.