| Bogdanache a întrebat:

Am un raspberry pi 0 fara wifi. Daca i-as pune un dongle usb ar merge?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Dacă dongle-ul USB este suportat de kernelul sistemului(să nu uităm că Rasberry e cu kernel Linux) va funcționa.La linux nu e ca la Windows, driver pentru orice, aici driverele vin în nucleul sistemului şi nu se pot instala sau modifica.
Ce versiune de Rasberry PI foloseşti şi ce dongle USB Wifi vrei să foloseşti?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar atunci va merge, daca gasesti aplicatie (driver) pentru raspberry-ul tau, sa se poata "intelege" intre ei.