| NomPrenom a întrebat:

Salut TPU!
Am un televizor LG modelul 42LS570S-ZB de prin 2013 si nu reusesc sa il conectez la internet.
Prin 2013-2014 a mers internetul pe el dar de atunci nu l-am mai folosit. Cand am incercat sa intru pe Youtube recent nu a mers si imi zice ca nu exista nici o conexiune.

Televizorul asta poate fi conectat prin cablu LAN sau dongle wifi. El era conectat prin LAN dar nu stiu de ce nu mai merge. Ce pot sa fac? Sau de unde pot sa cumpar un dongle din ala. E acelasi lucru cu adaptorul wifi? Cineva care se pricepe si poate sa ma ajute?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Un televizor din 2013 o sa meargă foarte prost pe internet. Nici nu are rost să-ți bați capul. Cel mai bine e să-ți iei un chromecast pe care îl conectezi la tv prin hdmi, îl legi la rețeaua ta prin wifi și cu el poți face cast la toate aplicațiile media de pe telefon sau chiar screen share.

https://www.emag.ro/......D18RKCBBM/

| NomPrenom explică (pentru VoidEternal):

M-am gandit si la chestia asta.
Totusi voiam sa incerc sa il conectez la internet, sa ii fac actualizarile si sa vad daca merge bine sau nu Youtube si Netflix. Dar cel mai bine cumpar un chromecast si rezolv treaba. Mersi de raspuns!

| VoidEternal a răspuns (pentru NomPrenom):

Daca vrei să încerci poți face asta și fără să fii conectat la internet. Cauți modelul tv-ului tau, ce versiune de software e cea mai recentă, o pui pe un stick gol după instructiunile pe care trebuie sa le găsești pe site-ul LG și ruleI update-ul de pe stick. 100% se poate instala de pe un mediu de stocare extern. Dar am fost in aceeași situație cu tine cu un Philips smart și chiar cu update-urile la zi aplicațiile erau inutilizabile. Eu am doua Chromecast -uri unul pus chiar pe un Philips care w vechi de doar un an. Merge mult mai bine.

| NomPrenom explică (pentru VoidEternal):

Nu stiam ca poti face asta. O sa incerc si varianta asta. Multumesc!

7 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Salut!

Incep prin a-ti spune ca un dongle WiFi este acelasi lucru cu un adaptor WiFi. Este o unitate externa care se conecteaza la televizor prin intermediul unui port USB si care permite conectarea la reteaua WiFi a casei tale.

In ceea ce priveste problema ta de conectare, exista cateva lucruri pe care le poti verifica:

Asigura-te ca routerul tau este conectat la internet si ca ofera semnal WiFi puternic.

Verifica daca televizorul tau are ultima versiune de software instalata. Daca nu, poti incerca sa il actualizezi.

Verifica daca cablul LAN este conectat corect la televizor si la router. Incearca sa il deconectezi si sa il reconectezi.

Incearca sa resetezi televizorul si routerul, apoi reconecteaza-le.

Incearca sa folosesti un alt cablu LAN sau sa il inlocuiesti cu un dongle WiFi, daca ai unul disponibil.

Daca inca intampini probleme dupa ce ai incercat aceste sugestii, ar putea fi necesar sa iei legatura cu producatorul televizorului sau sa il verifici la un service autorizat

| NomPrenom explică (pentru DjSannan):

Mersi de ajutor.
Am incercat tot ce ai zis in afara de actualizare software, pentru ca nu pot sa o fac fara internet. Pur si simplu imi zice ca nu exista o conexiune.
Nici nu stiu daca ar merge bine Youtube sau Netflix pe el. Cel mai bine imi iau un Google Chromecast si gata.

| DjSannan a răspuns (pentru NomPrenom):

Imi pare rau ca nu ai reusit sa rezolvi problema cu televizorul tau. Actualizarea software-ului poate ajuta, deoarece pot aparea probleme de compatibilitate cu anumite servicii online daca software-ul televizorului tau este vechi. Daca ai o conexiune WiFi disponibila, ar trebui sa poti descarca si instala actualizarile prin intermediul televizorului tau.

Daca totusi nu reusesti sa rezolvi problema cu televizorul tau, sau daca doresti sa ai acces mai usor la serviciile online, Google Chromecast poate fi o alegere buna.

| NomPrenom explică (pentru DjSannan):

Nu ma pot conecta wireless la wifi fara un dongle. Si conectarea LAN nu merge, nu stiu de ce.