| niko67 a întrebat:

Am un reuterLinken model WLTGG-123 cum se conectează de la un reuter tp link prin fir trebuie alimentat la curent are doar o intrare nu are două, nu-l și fază alimentator de 12 volti am.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Reuter este o agentie germana de stiri. happy
Tu ai ROUTER.

Un router are o mufa de alimentare cu curent + 4 mufe de iesire identice + o mufa de intrare (de culoare /amplasare diferita + alte eventuale parti (mufe, antene etc.).

In mufa de intrare se conecteaza firul care vine cu internet in casa.
Intr-una din mufele de iesire se conecteaza aparatele cu cablu (calculator, laptop, televizor).
Dupa conectarea cablurilor trebuie configurat router-ul, conform cartii tehmice primit in ambalajul lui.
Daca nu te descurci, cheama pe cineva care stie sa instaleze un router. Poti chema ajutor si de la furnizorul de internet, chiar si telefonic.

| niko67 explică (pentru Bula):

Este din ăla cu cartela SIM mare care se agață în exterior linken are. port cartela SIM port cablu rj 45 care dă internet în reuter și o clema.adus de cineva din Italia.eu am tplink 6 de la dv cu net prin fibra, dar nu știu ce să fac cu ăsta, cum se alimentează la curent, că net îi dau prin cablu, poate am arie wriles mai mare

| Bula a răspuns (pentru niko67):

Pe eticheta de pe router (partea de jos al cutiei? ) este o eticheta pe care este scris fabricantul si modelul.
Cauta pe Google specificarile tehnice, respectiv manualul de utilizare! Acolo gasesti tot ce trebuie stiut despre router.
Este posibil sa fie un router cu viteza mica si atunci mai mult franeaza comunicarea prin internet, chiar daca e functional (asta presupun din cauza ca functioneaza si cu cartele SIM).
Daca modelul are viteza mica, atunci este mai indicat sa folosesti un repetor wi-fi pentru extinderea ariei de acoperire wi-fi.