| Antonio_Antonio_1981_g4KB a întrebat:

Am un router Archer C2, si am probleme la descarcare, imi merge cu 0.1, 0.5 maxim 1 mghz. Stiti ce are si e de facut?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Fir sau fara fir?

Testeaza in aceasta ordine:
1. fir de la furnizor (care intra in router) direct in calculator;
2. fir de la furnizor in router si
2.1 fir intre router si calculator;
2.2 fara fir intre router si calculator dar fiind langa router;
2.3 fara fir intre router si calculator dar departe de router;

1 si 2.1 ar trebui sa aiba cam aceeasi viteza (apropiata de viteza data de provider in contract).
2.2 ar trebui sa aiba viteza mai mica decat 1. si 2.1.
2.3 ar trebui sa aiba viteza mai mica decat 2.2.

Modul in care exprimi tu viteza este gresit, nu exista "mghz". Probabil este vorba de MB/s. 1 MB/s aratat de un program de download inseamna 8 Mbps din contract.

Daca ai un contract de 10 Mbps de la furnizor, 8 Mbps e ok.
Daca ai contract de 100 Mbps de la furnizor, 8 Mbps nu e ok.

In concluzie depinde de:
- ce scrie in contract;
- vitezele pe care le obtii in testele de mai sus.

Trebuie sa ai si driverele de retea (placa cu fir sau fara fir, depinde pe care o folosesti) instalate corect si o versiune cat mai la zi.