| cezarelzaharel a întrebat:

Am un router de la romtelecom model HUAWEI HG655b il pot sa-l folosesc la rds, daca da cum?

Răspuns Câştigător
| MishuD a răspuns:

Nu prea cred ca poti... e un router ADSL, RDS nici nu cred ca ofera servicii ADSL.
Ai putea, daca iti bati capul putin, sa il folosesti ca AP wireless(si sa folosesti un router wired ca gateway si dhcp server). Dar si asta ar putea fi complicat pentru ca nu stiu daca poti sa dezactivezi firewall/dhcp/functii de NAT si rutare in LAN.
Parerea mea e ca nu are rost sa te complici, e un echipament facut pentru serviciile unui anumit provider, cu firmware facut special pentru acel provider. Cel ma simplu e sa iti cumperi un router nou si rezolvi problema.
Daca nu vrei sa dai bani pe Linksys/Cisco iti recomand D-Link DIR-300. E decent ca si configuratie HW si poti sa ii pui DD-WRT (firmware linux based) pentru ceva mai multe optiuni de configurare si o oarecare crestere a performantelor.

| cezarelzaharel explică (pentru MishuD):

Puteai sa vorbesti putin mai in romaneste da e bine si asa pentru ca minoritatea cuvintelor tele le am inteles si ca mi ai dat si un sfat (sa-mi iau gandu ) iti dau funda! PACE! in gage!

| MishuD a răspuns (pentru cezarelzaharel):

Bine, reformulez raspunsul :
"NU!"
laughing

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu.Romtecom-ul îcă nu o evoluat din palelolitic cu tehnonologia și încă folosește ADSL, deci rooter-ul nu este compatibil cu RDS care folosește conexiune de tip DSL.Pentru rds îți trebuie alt tip de rooter.Succes

| cezarelzaharel explică:

Acolo dupa model~ il ~ este in plus...