| sKiLL_9369 a întrebat:

Am un router Dlink n 150 easy si vreau sa ma conteztez la net prin wirlees.Problema e ca netu imi merge foarte greu si de multe ori nu mi se conecteaza si distanta de la telefon pana la router e mica. Ce Trebuie sa ii fac ca sa mearga mai repede.La configurari i-am bagat parola la wireless l-am setat pe Ppoe si i-am batat WPA/WPA2 atata tot ce trebuie sa ii fac sa ii maresc viteza?

1 răspuns:
| Yugeen a răspuns:

Salut,

In locul tau mi-as instala firmware-ul dedicat de la DD-WRT (in caz ca ai versiunea DIR-600 B1/B2: http://dd-wrt.com/wiki/index.php/D-Link_DIR-600_/_300vB) sau alta versiune de firmware dedicat (dupa care as seta "Signal Power/ TX Power" la 68-71mW) si as schimba antena cu orice mai mare sau egal cu 7db (decibeli [dar ai grija sa ti se potriveasca mufere pentru ca la router-e exista ~2 tipuri de mufe diferite si nu sunt compatibile una cu cealalta, evident :P; gasesti online; nu garantez dar s-ar putea ca modelul tau de mufa sa fie te tipul "Reverse SMA"])... sunt ok si cele de 5db (pentru ca in mod normal o antena de fabrica este cam de 2db) dar eu nu mi-as lua sub 7db!

Ceea ce ti-am scris este pentru a imbunatatii "relatia" pe care o ai cu router-ul deci strict pe partea de local network (retea locala, interna ci nu externa).

Daca viteaza de la modem la router (adica reteaua "externa", de internet propriuzis ci nu de retea locala) este prea mica acolo nu te poate ajuta altceva decat un abonament pentru viteza mai mare.

Sper sa iti fie de ajutor ceea ce ti-am scris...

Succes! :)