| RedNose a întrebat:

Am un Samsung Galaxy SII Plus cumparat luni,prima data cand l-am incarcat nu l-am lasat sa se descarce pana se inchide, ci l-am bagat la incarcat cand mai avea 16-17%. Aseara cand l-am incarcat din nou, avea undeva la 3-4% baterie, l-am bagat pe la 8 si pe la 11-12 era incarcat 100% (fara sa stea in priza degeaba). Pe timpul incarcarii nu l-am jucat pe el,nu am vb, doar ce am trimis 4-5 sms-uri. Dupa vreo 10-12 ore mai avea decat 39% baterie,are activata si functia economiseste baterie. E normal?
Inainte de asta am avut un Nokia Lumia 710, la fel mergea la inceput,am fost la un service,dar nu neaparat pentru problema asta,avea o problema la conectarea la net si acum,daca nu prea vorbeam mult la telefon sau nu il foloseam sa ma joc,etc,ma tinea cate douadoua zile jumatate,iar cand il foloseam excesiv il incarcam seara,iar urmatoarea seara din nou,dar niciodata nu mi s-a inchis ca nu a avut baterie,deci tot mai mergea pana a doua zi pana la pranz daca nu era incarcat seara de seara.

Din ce am citit pe carte scrie sa nu acoper antena cu mainile sau alte obiecte ca poate duce la probleme de conectivitate sau la descarcarea bateriei,dar antena gps se afla deasupra camerei foto de pe spate,iar antena principala deasupra difuzorului din spate,iar de acolo tin telefonul,deci nu are cum as stea nedescoperita. In plus,am si o husa normala(din silicon sau nu stiu ce e) care acopera tot spatele. Sa fie de la husa? Dar majoritatea oamenilor au huse pe telefon si nu mai au problema asta.
Ca aplicatii deschise nu am avut nici una.

Stiu ca smartphonurile nu le tin mult bateria, dar chiar asa? sa nu tina mai mult de 16 ore? Daca m-as fi jucat toata noaptea pe el cred ca mai mult de 4-5 ore nu tinea.

2 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Atata tine bateria la ele, e ceva normal. ecran mare, sa mai ai si vreun net activat pe el sau wifi, se mananca si mai repede...

| istetu a răspuns:

Doar atata tine bateria...