| Bogdan4688 a întrebat:

Am un Samsung GT S5600v si are 3G cum il folosesc si ce e aia 3G? Funda+ vot

Răspuns Câştigător
| costel121 a răspuns:

3G este o intreaga tehnologie ->Termenul de 3G inseamna a 3-a Generatie si este folosit de catre companiile de telefonie mobila care vand drept produs internet wireless utilizatorilor. Astfel utilizatorii primesc internet prin intermediul retelei lor de telefonie mobila. In curand termenul de 3G va fi inlocuit cu acronimul LTE, Long Term Evolution.

Tehnologia 3G ofera utilizatorilor serviciul de transfer date wireles broadband in telefonul tau. Adica, prin tehnologia 3G poti naviga mult mai rapid pe internet si poti face transfer de date mult mai rapid. Vitezele de transfer sunt cuprinse intre 144Kbps si 2. 4Mbps. Datorita acestui serviciu de transfer de date rapid, a aparut video-apelul sau videoconferinta, cum vrei sa-i spui.
Exista 2 tipuri de implementare a tehnologiei 3G. Pentru retelele GSM se foloseste UMTS, pentru retelele CDMA se foloseste CDMA2000. Mai nou a aparut chiar tehnologia 3.5G si se merge pana la 4G, (HSDPA si WiMax). Asta inseamna tehnologie 3G, 3.5G, 4G. Sunt servicii de transfer de date la viteze mari (wireles broadband).
Sper ca ai inteles! Bafta!

Cu 3G poti sa vezi filmulete pe youtube sau sa descarci o melodie sa asculti... Cu 3G vezi siteurile in varianta pentru PC fara 3G le vezi in varianta de telefon

2 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Serviciu de internet mobil la viteza 3G.
Adica iti merge netu bine pe telefon.

| costel121 a răspuns:

Sper ca intelegi ce am vrut sa spun