| serban0785 a întrebat:

Am un sistem home cinema de la Philips (mai vechi, ce-i drept) la care s-a stricat Subwoofer-ul
L-am înlocuit cu un subwoofer auto care are 2 canale cu intrari separate.
Totul funcționează perfect dar am decis sa fac un "splitter" ca să pot folosi ambele canale ca pe unul singur pentru a obține mai multa putere. După ce am făcut "spliterul" am făcut un test și totul merge bine dar dacă dau volumul 100% se aud niște "pocnituri" care înăbușe sunetul in boxele de joase
Sa fie de la conexiune între firele de la "spliter" sau de la vreun condensator în unitatea centrala a sistemului?

1 răspuns:
| Algo098 a răspuns:

Curentul absorbit e mai mare si se activeza o protectie la suprasarcina. Daca e asa, atunci nu exista alta solutie decat sa se reduca volumul.