| Fintoiu_Alberto_1997 a întrebat:

Am un telefon fix vechi, există șansa să meargă conectat la o centrală telefonică care funcționează și pe post de router?

3 răspunsuri:
| BlackPixel a răspuns:

Un telefon pe post de router? Nu.
Dar sunt sanse sa poata fi folosit ca un telefon fix, normal. Depinde cat de vechi e?

| Fintoiu_Alberto_1997 explică (pentru BlackPixel):

Am un router care are port de Sim și router ul mai are port de telefon, se conectează telefonul și când apelezi numărul, sună telefonul...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru BlackPixel):

Evident ca se poate, am bagat un telefon fix intr-un router 3g Vodafone si am avut ton
problema e ce faci cu el dupa aia, degeaba se poate daca nu poti sa vorbesti cu nimeni, iar la asta solutiile sunt 2
1. iei abonament cu telefonie si atunci iti aloca un nr de tel si va merge in router (sunt in mod curent abonamente de genul asta) insa in general nu merge orice router ci routerul dat de ei
2. esti TARE, resoftezi routerul cu openwrt siii faci din telefonul ala IP phone cu asterisk sau ceva de genul asta (trebuie sa fii tare, RAU)