| doiaruxxx a întrebat:

Am un televizor Philips adus din Anglia si nu merge prin cablu. De ce? Si cum pot sa il fac sa mearga?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. pui pe regim TV si introduci cablul.
2. din meniu alegi norma de lucru (PAL, DK)
3. dai cautare automata si memorare de posturi
Posturile gasite vor aparea la P1, P2... etc, in ordinea gasita (P=program).

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bula):

Nu este asa cum zici tu, ce legatura are norma pal dk? niciuna, norma pal nu este pentru cautare, pal este sistemul color, iar BG si DK sunt norme de sunet, daca nu stii ce vorbesti nu mai incurca omul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bula):

Norma de "lucru " asa cum zici tu, nu era (Pal DK), ci Uhf, Vhf astea sunt benzile in care caută philipsul, adică Vhf este foarte inalta frecventă, si Uhf este ultra înalta frecventă din engleză vin astea ultra high si very high

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Ce fel de tv este? Lcd, led plasmă, sau cu tub? Si cand dai cautare nu gaseste canalul, sau nu memorează? Defecte sunt 2 piese, tunerul tv este acolo unde bagi mufa de antenă, ăla selecteaza canalele, daca ala este stricat nu prinde niciun post, vezi sa nu fie ruptă mufa selectorului, aia se vede cu ochiul liber daca este ruptă, si al doilea defect, ar putea fi memoria aparatului, daca intră vreun post si nu il poti memora, este cert defectă memoria, memoria este un integrat, sau in cel mai rau caz este ars procesorul, ăla face totul in tv, de la pornit oprit pana la cautare memorare setari culoare contrast etc, televizorul ce diagonală are? Intră in meniu si seteaza system europe, ca poate fii dat pe system UK adică Anglia, si normal sa nu prindă nimic aici. Il ai demult? A mers vreodată? Sau cum a apărut defectul?

| doiaruxxx explică (pentru CristiDinBucuresti):

Philips 14pt1342/25 asta e modelu defectu e de can la.am luat dar il aveam pe antena dolce si mergea dar acum vreau sa il bag pe cablu https://www.google.ro/......ps?/search

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru doiaruxxx):

Pe dolce mergea ca era pe av uri, asa o sa ti mearga si pe humax daca l bagi, deci el nu merge pe antenă, defectul este asa cum am zis, ori tunerul, ori memoria ori procesorul, dul la un centru de reparat televizoare, si acolo băietii il desfac, si vad despre ce e vorba, tu singur nu il poti face, deoarece sunt piese de schimbat si nu le ai.