| doleasergiu a întrebat:

Am un xperia arc s, am vrut sa instalez cm 9.1, s-a flash-uit si acum apare doar emblema Sony si nu vrea sa porneasca de loc, mentionez ca a fost rootat

Răspuns Câştigător
| supermdmario a răspuns:

Se pare ca telefonul e brickuit.motive pot fi destule.fie,romul respectiv nu e compatibil cu telefonul tau, fie nu era compatibil cu kernelul telefonului(kernelul original se numeste stock kernel.trebuie sa vezi daca romul cm 9 este bazat pe stock kernel, sau pe un altul.)
alt motiv ar putea fi ca nu ai executat intocmai pasii de flashuire a romului.te sfatuiesc, daca ai x recovery instalat sau clockworkmod recovery, sa pornesti tel.in mod recovery si de acolo sa faci factory reset, dupa care sa incerci sa flashuiesti din nou romul cm9.
daca intampini probleme, instaleaza in computer-seus sau pc companion si, vei putea sa repari telefonul la conditiile de fabrica. sper sa reusesti.de asemeni, daca nu ai facut back up la rom, inainte de a flashui cm9, ai facut o mare greseala.back up-ul este faza cea mai importanta in asemenea situatii si, anume trecerea de la un rom la altul.nu se stie niciodata ce se poate intampla.ti s-a intamplat tie, mi s-a intamplat si mie, care, poate am mai multa experienta decat tine, in domeniu.eu,de fiecare data, am reusit sa repar situatia. sper sa reusesti si tu.

| doleasergiu explică (pentru supermdmario):

Ms de sfat! Acum sunt mult mai bine informat de pe xda! Nu aveam bootloaderul deschis(unlock) si acum am rezolvat am super jelly bean pe el! laughing)