| Catalion a întrebat:

Am vazut ca la sursele pc de gaming scrie ca au 6+2 pin pci-e: 2. Este pentru placile video, pentru conectarea la mufele cu 6 pini? Se poate conecta si la cele cu 8 pini. 4+4 pin atx/eps: 1 stiu ca e pentru placa de baza. E si pentru placa video cu conectare la 8 pini?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

6+2 pini sunt conectori exclusiv pentru placa video, marea majoritate a surselor actuale iti vin cu doi conectori 6+2 pini pentru conectarea placii video.

Sunt placi care ai un conector 6 pin si un conector 8 pin sau 2 de 8 pini etc.(depinde de fiecare placa video)

Conectorul pentru Procesor (acela ce intra in placa de baza ) este 4+4 pini. Daca o sa bagi conectorul 6+2 in placa de baza o sa arzi si sursa si placa de baza.

| NLS a răspuns:

Nu, nu se poate folosi conectorul ATX/EPS 12V 4+4 pentru a alimenta o placa video cu 8 pini, si nici un conector 6+2 PCIe, pentru a alimenta placa de baza (in fapt, procesorul).