| Stefan123x a întrebat:

Salutare!
Am o placa de baza Asus H110m-R:
https://www.emag.ro/......DS6962BBM/

Din cate se poate vedea nu are nici un conector 3 pini (pentru ventilator), insa alaturi de conectorul pentru conectarea coolerului de pe procesor mai este unul identic tot cu 4 pini (Cha fan scrie langa el), as dori sa stiu daca se poate conecta un ventilator acolo
Inca ceva ar fi daca pot conecta si un al doilea sau chiar si al treilea ventilator cumva, avand in vedere numarul de conectori.

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

In orice conector de pe placa de baza de 4 pini se poate conecta si ventilator de 3 pini.
Dupa ce termini toti conectorii de pe placa de baza, cauza ventilatoare cu conector MOLEX. Are intr-un fel 4 pini, dar o mufa mai lata si se conecteaza direct la sursa!