| S3c0ndSh0t a întrebat:

Am vazut ca multi se tem de acest program Team Viwer asa ca m-am decis sa postez aici cum se foloseste explicit pentru a folosit cu incredere.SA Incepem! TEAM VIWER 6 - Intructiuni de folosire.

Ce este Team Viwer?
Team viwer este un program cu care putem intra in calculatorul unei persoane fara a fi in fata acelui calculator (un control de la distanta).

Este util acest program Team Viwer?
Acest program este extrem de folositor deoarece exista unele locuri in care nu putem repara un calculator (Sa zicem ca o cunostinta de-a ta a patit o problema la PC.) Sa va dau un exemplu : Matusei mele care sta in Satu Mare i s-a stricat ceva la programele ei de baza (Microsof Office si Adobe Rader)Eu stau in Bucuresti deci era imposibil sa ma duc si sa ii rezolv asa ca am facu cu acest program.Nu puteam sa merg la ea deoarece era o problema extrem de mica si nu merita sa dau transportul.Deci am economisit timp pretios.

Bine te las sa intri la mine in calculator dar daca imi strici ceva si nu o sa mai mearga calculatorul eu ce ma fac?

Daca intra cineva in calculatorul persoanei respective care vrea sa faca rau poate oricand persoana care i-a dat voi sa intre in calculator poate foarte usor sa il scoata imediat din calculator (Inchide programul pur si simplu) si automat acea persoana care controla calculatorul pana in momentul respectiv nu va mai avea acces la calculator deoarece programul a fost inchis.ATENTIE! Cand lasati pe cineva in calculator trebuie sa fie programul team viwer lasat pe bara. Daca programul este inchis persoana care a intrat in calculator va fi automat scoasa.

Si daca intra altcineva in calculatoru meu si nu esti tu?
Este imposibil sa intre altcineva in calculatorul vostru deoarece este o conexiune securizata.

Accesul la un calculator se face printr-un username si o parola.ATENTIE! Parola se reseteaza cand deschideti programul din motive de securitate dar username-ul ramane acelasi.Nici o persoana nu poate intra fara parola si nu se poate "sparge" acea parola.

Cum fac sa aflu username si parola (Foarte simplu)
Username-ul este format de obicei dintr-un cod de 9 cifre (in cazut exceptionale sunt si litere)
Uitati aici un exemplu facut de mine propriu. http://imageshack.us/photo/my-images/838/tv1x.png/
Am uitat sa precizez unde e loc liber scrieti id-ul persoanei la care vreti sa intrati.
Acum voi intra la un prieten in calculator sa va demonstrez cum se face.
Scriu username-ul (format din 9 cifre cum am zis mai sus) : http://imageshack.us/photo/my-images/16/tv2za.png/
Acum o sa imi ceara parola : http://imageshack.us/photo/my-images/72/tv2l.png/
Introduc parola si pam pam voi fi conectat la partener. http://imageshack.us/photo/my-images/412/tv22n.png/
Am facut acea sageata pentru ca am vrut sa arat semnul X.Cu acel semn puteti da afara oricand persoana respectiva care este la voi in calculator.
Acum ca am facut acest ghid... sper sa nu va mai temeti sa lasati pe cineva in calculator (mai ales pe mine care sunt o persoana de incredere). Totusi daca mai vrei sa va raspund la intrebari legate de acest program va rog sa scrieti la raspunsuri si o sa va raspund in cel mai scurt timp. Daca imi sunteti prieteni adevarat dati si voi acest ghid mai departe sa stie si alte persoane care se tem sa foloseasca acest program.Toate cele bune :-h.

3 răspunsuri:
| Alexandrius a răspuns:

Nu ai auzit ca paint are optiunea de scris? Si nu trebuie sa mazgalesti? Sau ca are sageti gata facute? Si totusi lauda de sine nu suna a bine! In fine ca le am cu calculatoarele dar un incepator sau unu cu creier de banana nu cred ca ar devenii mai siguri cu acest ghid... in fine Gz

| S3c0ndSh0t explică (pentru Alexandrius):

Stiu ca are aceasta optiune dar l-am facut in graba pentru ca aveam si altceva de facut.Toate cele bune.P.S ma pricep foarte bine in ce se numeste Personal Computer!

| Raluca_Rallu_1993 a răspuns:

Mai bine du-te la un specialist on asa ceva.