| GolopențaAdrian a întrebat:

Am vazut cu street view-ul in capitala laos-ului si am vazut ca are masini, magazine, motorete, etc.Comunismul din laos cum este ca dupa cum se vede in imagini seamana cu democratia? Si la Cuba, China si Vietnam la fel dar aici am vazut in poze.La Coreea de Nord am vazut prin cateva imagini ca acolo chiar este un comunism pur si am vazut si o filmare care fimeaza cu o masina pe drumuri in Phenian

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Comunismul nu inseamna lipsa masinilor de pe strada sau a magazinelor.

China este o tara a carei crestere economica este enorma in ultima vreme si este comunista.

Ceea ce se intampla in Coreea e ceva iesit din comun, acolo e o dictatura absoluta

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Dar asta zic ca astealalte tari comuniste in afara de Coreea de nord sunt niste tari care au si democratie

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Chiar acum o sa vad ca barack obama a fost in cuba si am vazut ca intra fortele capitalismului

22 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Pai si Romania a trecut prin comunism, si asta nu a insemnat ca nu au mai existat magazine sau ca oamenii nu au mai avut mijloace de transport (si asta acum peste 60 de ani). Democratia nu inseamna masini sau alte "luxuri", inseamna ca poporul detine puterea in stat, ceea ce nu se intampla in statele comuniste.
In plus, nu prea poti sa-ti dai seama de regimul dintr-o tara doar din poze, trebuie sa traiesti acolo. Plus ca, ce ai vazut tu a fost capitala, in alte orase poate se traieste diferit.
Sigur, in Coreea de Nord se practica dictatura absoluta, acolo nu prea ai ce poze sa vezi.

| TheWomanCat a răspuns:

Oricat de rai ar fi mi-e mila de copiii celor din Korea de Nord.Presedintele lor este nebun...Saracii happy

| GolopențaAdrian explică (pentru TheWomanCat):

Pacat este rau cei acolo

| TheWomanCat a răspuns:

In 2006 parintii mei au fost ucisi la atentatele catre Korea de Nord asupra Koreei de Sud. happy

| GolopențaAdrian explică (pentru TheWomanCat):

Si mai mare pacat si acum coreea de nord este pregatita sa porneasca un razboi nuclear

| TheWomanCat a răspuns:

Da,cu America si Korea de Nord, dar America i-a facut embargou, lucru care ii opreste sa porneasca razboi nuclear.Ar fi dezastru.Acum sunt izolati total.Nu mai au nimic.Nici macar nu mai primesc marfa si nu mai au dreptul de a exporta.Totusi trebuie facut ceva in legatura cu cetatenii care nu au nicio vina.Doar presedintele lor este de vina pentru toate astea.Ce nebun...

| GolopențaAdrian explică (pentru TheWomanCat):

Am mai vazut ca populatia trebuie sa se pregateasca de foamete asa a scris in ziarele nord-coreene

| GolopențaAdrian explică (pentru TheWomanCat):

Am mai vazut cas-ar putea ca coreea de nord sa vinde substante radioactive si armament nuclear

| untu a răspuns (pentru TheWomanCat):

Amandoi sint devina pentru ca razboiul nu ajuta sa se rezolve problemele omenirii!

| TheWomanCat a răspuns:

Deja au facut-o. laughing
Toti mor de foame acolo de ani buni.Dar inteleg.De cand America i-a izolat lucrurile merg mult mai prost.Foametea va fi mai mare ca inainte.Ce suspans.Se pregateste un adevarat duel intre bine si rau.Cine va castiga, nimeni nu stie.

| GolopențaAdrian explică (pentru TheWomanCat):

Asa este

| GolopențaAdrian explică (pentru TheWomanCat):

Numai Dumnezeu stie

| GolopențaAdrian explică (pentru TheWomanCat):

Si cand a pus Sua embargou Coreii?

| TheWomanCat a răspuns:

Da,vand ca sa atraga intariri din strainatate pentru a castiga sustinere.

| TheWomanCat a răspuns:

Nu stiu sigur, acum cativa ani.

| GolopențaAdrian explică (pentru TheWomanCat):

Aha deci o duce tot mai prost pe zice trece cred ca din 2012 pentru ca am vazut ca a incalcat embargoul ONU

| GolopențaAdrian explică (pentru TheWomanCat):

Si am vazut ca o sa distruga seul-ul fara mila

| TheWomanCat a răspuns:

Nu cred ca o va face.Cel putin, sper.Acolo e casa mea, nu ma pot gandi ca ar distruge-o crying
Dar majoritatea tarilor sunt alaturi de America, iar Korea de Nord e doar una.Consider ca o sa ii faca fata.

| GolopențaAdrian explică (pentru TheWomanCat):

Pai sper sa fie cum zici si nu altfel