| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut niste antene tv
Mai exact ce face o antena tv? Pot prinde posturi cu ea? Daca da, sunt multe, se vad ok?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

O antena este un dispozitiv pentru emiterea /captarea undelor electromagnetice.

Antenele TV sunt pentru captarea semnalelor ce contin informatii in timp real de la unul sau mai multe posturi TV. Antenele sunt de doua feluri: antene pentru captarea semnalelor terestre si antene (parabolice) pentru captarea semnalelor transmise via satelit.

Semnalele TV sunt de doua feluri: analogice si digitale. Initial s-au folosit emisiuni analogice, dar aceste au fost inlocuiti de emisiuni digitale, din motive tehnice si calitative.

Cu antenele TV satelit se pot receptiona multe emisiuni TV (sute), dar majoritatea lor sunt codate si se pot vedea cu abonament.
Cu antenele TV terestre se pot vedea mai putine posturi TV si doar in apropierea emitatoarelor si releelor de re-transmisie.

Deoarece si tara noastra s-a aderat la conventiile internationale actuale, toate emisiunile terestre se transmit in format digital, iar pentru a le vedea este nevoie de decodor (exterior sau incorporat in TV).

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce antena spui tu aici, DVB-T? Sau ce antena ca nu inteleg.
Are un rol de a receptiona semnale digitale cat si analogice dar, nu toate sunt extrem de bune depinde totul de antena.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prinde antena multe psoturi TV dar depinde si de distribuitor. Unele companii nu au ceea ce prtind ca au. Ma refer la calitatea imaginii. Si cand afara vremea e nefavorabila imaginea se distorsioneaza.