| Bilii a întrebat:

Salut, vreau sa imi vand calculatorul si sa imi iau altul nou pe piese (un rtx 3070 sau 4060 ti si i5-13600kf) si placa de baza pe care vreau sa o iau cica necesita update bios pentru Intel 13th gen. Cum sa fac update daca nu pot pune proccessorul 13th gen in el?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Procesorul se poate folosi doar pe placa cu socket potrivit.
Deci, trebuie sa pastrezi ce ai si sa cumperi ce mai ai nevoie.

| Bilii explică (pentru Bula):

Am i3 10100f. Eu imi vand tot si iau calculator full pe piese

| VoidEternal a răspuns:

Buna întrebare. Singura varianta la care mă pot gândi, deși nu este deloc practica, este sa ii pui un procesor de generație mai veche și să îi faci update-ul.

Mai exista dispozitive pe care le conectezi la cipul pe care e scris biosul și îl poți rescrie așa, dar de regulă doar service-urile mai de doamne-ajuta au genul asta de device-uri.

| flixbuster a răspuns:

Ceri vanzatorului sa o faca (dar daca nu au departament specializat de service nu vad cum pot sa o faca) sau o faci pe banii tai post-vanzare la un service (cu care iti recomand sa vorbesti inainte).

| Bilii explică (pentru flixbuster):

Care vanzator ca o iau de pe pcgarage

| flixbuster a răspuns (pentru Bilii):

Uite boss:

https://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/update-bios/

Dar te costa 100 lei in plus serviciul "la liber".

Tu fii 'jmecher si zi-le ca vrei sa-ti faca update de BIOS fara sa platesti pentru ca altfel nu iti merge CPU - pe care cred ca il iei tot de la ei.
Abordare alternativa (daca esti din Bucuresti): le zici ca mergi la ei la sediu ca vrei proba si atunci vor trebui sa faca update de BIOS ca altfel nu porneste dracia.