| SkyWaves1 a întrebat:

Am vazut pe internet ca I5-9600K e mai bun decat I7-9700K pentru gaming. Este adevarat?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Intruder19 a răspuns:

Ai benchmark-uri pe net. In gaming i7 9700k este cu 5% peste i9600k

https://cpu.userbenchmark.com/......4030vs4031

| Violleta2022 a răspuns:

Sigura ca da, generatia I7 este noua iar I5 foarte veche.
Jocurile noi sunt compatibile cu sisteme de operare mai noi, deci I7 este mult mai bun, iar daca-ti permiti sa-l cumperi, atunci este f bine.
Daca iti cumperi azi un I7 il vei putea folosii in urmatorii ani fara probleme, la tot ce va apare nou, fiindca este deja compatibil cu ce se creaza acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obtine putin mai multe FPS-uri acel i7, insa daca e diff mare de pret iti recomand sa mergi pe i5 ca este ok

| flixbuster a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu prea ai nimerit-o. i3, i5, i7, i9 sunt sub-seturi din aceeasi generatie. El intreaba din Intel Core gen. 9 daca un i5 este mai bun decat un i7 pentru gaming.

| flixbuster a răspuns:

Raspunsul este ca da, I5-9600K e mai bun decat I7-9700K pentru gaming. Bucatile de puzzle le-ai primit de la @Intruder19 si @Gabi811 deja, trebuie puse cap la cap.

Asadar, avem o diferenta nesemnificativa de performanta (5% e marja de eroare acceptata in statistica) insa avem o diferenta semnificativa de pret (cca. 400 lei, 45%).

Cei 400 lei pot fi cheltuiti mult mai intelept pentru o placa video mai buna care te va ajuta mult mai mult in gaming decat cei 5% in plus la procesor.

Asta trebuie sa intelegi prin "I5-9600K e mai bun decat I7-9700K pentru gaming" - nu ca I5-9600K ar fi mai performant decat I7-9700K (nu e, dar nici nu conteaza).