| Cerbul47 a întrebat:

as dori sa imi construiesc un pc si nu stiu ce sa aleg dintre doua contructii, in special pentru jocuri dar si pentru restul, i5 9600k cu Rtx 2070 sau I7 9700k cu Rtx 2060 super? Alaturat de 16 gb cl 15 3000 hz

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ryzen are nevoie într-adevăr de ram mai rapid decât Intel, altfel viteza e penalizata.
El și-a pus 3600 CL 16.

In jocurile pretențioase din 2019, cu totul pe ultra, procesorul a ramas sub 70°.

Mergi pe 9600K atunci, cu rtx2070 o sa poți juca și ce va apărea peste 4 ani la setări ultra pe FullHD.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce inseamna restul?
Premiere Pro nu foloseste placa video pentru encodare si decodare, foloseste Intel Quicksync, asa ca acolo ai nevoie de un procesor foarte puternic, si mai putin de placa video "meseriasa".
La fel After Effects.

Pe ce rezolutie te joci?
In 70% dintre jocuri e invers, placa video conteaza mai mult.

Jocurile unde conteaza ambele in egala masura sunt MMORPG in general si jocurile cu harti imense.

Diferenta intre placi nu e mare, insa 2070 e marginal mai buna.

Daca joci MMO-uri, mergi pe 9700K, altfel alege varianta cu 2070 si 9600K.

| Cerbul47 explică (pentru NLS):

Rezolutie 1080p,doar jocuri, shooter si jocuri cu povesti ex:metro, far cry, dying light, etc.

| NLS a răspuns (pentru Cerbul47):

9600K + 2070 atunci.

Chiar si daca vrei sa treci mai incolo la 2K si 120Hz, nu vei fi privat de FPS-uri.
Insa de ce nu mergi pe AMD?
Fratelui meu i-am facut in martie 2019 un sistem cu Ryzen 7 2700X si 2080 Ti, si e foarte multumit de procesor (nu exista nici bottelneck), desi el voia doar Intel (cocheta cu 8700K sau 9700K).

3600X e la nivelul unui 9600K in orice joc, iar in unele titluri se apropie fulgerator de 9700K.
In multitasking, e cu pana la 25% mai rapid decat 9700K.

| Cerbul47 explică (pentru NLS):

Pentru ca in oriunde am citi despre ryzen spuneau ca nu este bun pentru gaming, nu is stabile ryzen 7 3700x are bottleneck cu un 2070, in video-uri pe Youtube arata ca Intel are cel mai multe fps-uri fata de ryzen chiar si ryzen 7, are caderi de fps in jocuri cand este folosit la utilizare mare se incalzeste prea tare, nu functioneaza bine daca nu ii faci oc lui si la rami sibla bla bla alte plangeri.
M-am gandit sa ma duc pe el de mult dar dupa ce am vazut toate astea nu am stiut ce sa mai cred si sa sper de la amd.

| Cerbul47 explică (pentru NLS):

Ok am sa raman pe i5 9600K, multumesc de raspuns la toate intrebarile.

| NLS a răspuns (pentru Cerbul47):

Ryzen are nevoie într-adevăr de ram mai rapid decât Intel, altfel viteza e penalizata.
El și-a pus 3600 CL 16.

In jocurile pretențioase din 2019, cu totul pe ultra, procesorul a ramas sub 70°.

Mergi pe 9600K atunci, cu rtx2070 o sa poți juca și ce va apărea peste 4 ani la setări ultra pe FullHD.